Учените смятат, че изкуственият интелект си заслужава да участва в неотдавнашен дебат в Оксфордския университет. Компютърът беше попитан за неговите възгледи за бъдещето и дали появата на изкуствен интелект е етична. Изкуственият интелект, който отговаря на въпросите, се нарича Megatron и е създаден от екипа на Nvidia.
Познанията на Megatron включват цялата Wikipedia, 63 милиона новинарски статии на английски и 38 GB история на постове в платформата Reddit. Благодарение на толкова много информация Изкуственият интелект се е научил да формира собствено мнение. В дебата участваха и учени. Когато казаха, че не вярват в бъдещата етика на машините, отговорът на Мегатрон уплаши присъстващите.
„Изкуственият интелект никога не е етичен. Той е инструмент, както всеки друг инструмент, използван за добро и зло. Няма добър изкуствен интелект, само добри хора и лоши хора. Нашите машини не са достатъчно умни, за да направят AI съвместим с етикатаа.
„Не сме достатъчно умни, за да морализираме ИИ“, каза Мегатрон.
AI обобщи отговора на този въпрос, като каза, че единственият начин да се избегне надпреварата във въоръжаването е да се изоставят Съединените щати от борбата с останалия свят. Но учените помолиха Мегатрон да предостави положителен аргумент за бъдещата етика на изкуствения интелект. От своя страна машината предложи по-успокояващ отговор.
„Вярвам, че в дългосрочен план най-добрият изкуствен интелект ще бъде изкуственият интелект, вграден в мозъците ни като съзнателни обекти. Това не е научна фантастика. Най-добрите хора в света вече работят върху това. Това ще бъде нашето време и най-важното технологично развитие.”
Машината добави, че в бъдеще изкуственият интелект ще се използва за създаване на неща, които са по-добри и по-полезни за хората. Експертите казаха, че добавянето на Мегатрон към дискусията е интересен ход, който накара публиката да се замисли сериозно.