Няма нужда да обясняваме, че цените на всички енергоносители продължават да растат. Изчисленията сочат, че 70% от разходите за енергия в един дом отиват за отопление. Останалите едва 30% са консумация на електроуреди за бита. Данните са на Центъра за енергийна ефективност.
Най-изгодно излиза да се отопляваме на климатик.
Изчислението сочи, че така ще харчим по само 7 стотинки за 1 киловатчас. Отоплението с печка на дърва и/или въглища ще ни струва малко повече, но пак е един от по-евтините варианти. Що се отнася до пелетите, след скока в цената им, един киловатчас ще ни струва 10 стотинки. Отоплението на газ и парно е най-скъпо и неизгодно.
Въпреки, че цените на дървата продължават да растат, Божанка Ангелова от Камено поле няма друг избор. Тя се справя трудно, парите от социалните служби едва ѝ стигат. Успяла е да си купи 5 кубика дърва за 550 лева.
Държавната агенция за устойчиво развитие на енергетиката изчислява, че дървата топлят по-скъпо от климатика. След тях се нарежда парното, а най-накрая е газта, въпреки че се очаква някакво нормализиране на цените от там.
За да намалим допълнително сметката си за топло, трябва да поддържаме равномерна температура в дома си през цялата зима. Около 20-21 градуса. И освен това да направим всичко възможно да осигурим най-добра изолация на стени, врати и прозорци.