Скоро шофьорите ще могат да се подлагат на тестове на място, с които ще се проверява дали са твърде уморени, за да бъдат на пътя. Изследователите смятат, че подобна технология, подобна на алкотестрите, използвани за залавяне на шофьори в нетрезво състояние, е много близо.
Кръвните тестове биха могли да бъдат готови още по-бързо, което ще доведе до перспективата шофьорите, които са били откарани в болница след катастрофа, да бъдат проверявани за недоспиване едновременно с алкохола и наркотиците.
Експертите твърдят, че сега е моментът да се вземат мерки срещу сънливото шофиране, тъй като умората е виновна за хиляди катастрофи годишно.
Изследванията показват, че сядането зад волана след по-малко от пет часа сън може да бъде също толкова опасно, колкото и шофирането в нетрезво състояние или под въздействието на наркотици. Тестовете за установяване на сънливост при шофиране – след като се докаже, че са точни – биха могли да помогнат най-накрая да се предприемат законодателни мерки срещу уморени шофьори, които са причинили катастрофи.
Понастоящем не съществуват закони, които да забраняват шофирането в състояние на сънливост.
Но в някои случаи уморен шофьор, който убие някого, може да бъде обвинен за това. Ключово за повдигане на обвинение би било да се договори праг, който да показва умора или минималния сън, който е необходим на водача, за да шофира безопасно.
Това би било подобно на границата от 0,05 % за алкохол в кръвта в много страни, включително в България. Съществуват пет биомаркера в кръвта, които могат да установят дали някой е бил буден в продължение на 24 часа или повече.
Предварителните тестове показват, че този метод може да бъде до 90% точен в реални условия.
Професор Андерсън твърди, че основните кръвни тестове могат да бъдат готови до две години. Преносимите пътни тестове ще отнемат повече време, тъй като все още трябва да се разработят сензори и устройства за откриване на биомаркерите.
Професор Шанта Раджаратнам, от университета Монаш, заяви пред Guardian, че „с правилните инвестиции, за да можем да разширим мащаба на това, смятам, че до пет години ще можем да приложим тези тестове, базирани на биомаркери“.
Според някои проучвания до една пета от всички катастрофи се дължат на умората на водача.
Според някои НПО-та обаче истинският брой може да е много по-голям. Според британската благотворителна организация за пътна безопасност Break всеки осми шофьор е признал, че е заспивал на волана. Това се случва, след като миналия месец проучване показа, че пет часа сън са „границата“ по отношение на прага необходим сън.
Изследователите са установили, че вероятността водачите, които са спали по-малко от този период, да участват в пътнотранспортно произшествие е два пъти по-голяма от тази при добре отпочиналите. Според проучването, публикувано в списание Nature and Science of Sleep, рискът намалява с повече сън.