Как ще се увеличат лихвените проценти по кредитите? Вижте прогнозата за потребителските цени. В доклада на Министерството на финансите „Ключови икономически и политически решения в ЕС“ се посочва, че финансовите посредници очакват леко забавяне на темпа на инфлация в страната през второто тримесечие на 2023 г.
Очакванията относно данните за индекса на потребителските цени показват, че годишният темп на инфлация е намалял до 12,1% през март, което се дължи най-вече на значителното намаляване на приноса на енергийните суровини вследствие на понижаването на стойността на съответните стоки на световните пазари.
Прогнозите на анкетираните за лихвените проценти по кредитите продължиха да бъдат оптимистични.
Очакванията за покачване на лихвените проценти по кредитите с левова равностойност, отпускани от търговски банки, пенсионноосигурителни и управляващи дружества и други финансови институции, донякъде се увеличиха. Последните тенденции в кредитирането и състоянието на световната икономика подкрепят прогнозите за по-бавно от очакваното нарастване на кредитите. Практически за всички матуритети и валути, както и по отношение на кредитите за нефинансови предприятия, отпускани на домакинства, може да се наблюдава подобен модел.
Мнозинството от анкетираните продължават да очакват увеличение на основния лихвен процент.
В небанковия финансов сектор популярността на очакванията за запазване на сегашните равнища непрекъснато нараства. Отговорите са отражение на продължаващото затягане на паричната политика в САЩ и еврозоната, както и на въздействието върху други пазари. През последните месеци заплахата от повишаване на лихвените проценти в САЩ значително отслабна и наблюдателите очакват знак, че пикът на лихвите е достигнат в скоро време.
Същевременно плановете за затягане на паричната политика бяха потвърдени, въпреки че повишенията на референтните лихвени проценти в еврозоната бяха с по-малък брой стъпки. В България средният лихвен процент по междубанковите трансакции започна да нараства в началото на 2023 г., след като през октомври 2022 г. достигна положителни нива.
Движението на обменния курс на щатския долар спрямо лева през второто тримесечие се очакваше от анкетираните да се движи в полза на долара, запазвайки модела от предходните две години.
Оценката на баланса обаче продължава да се подобрява в сравнение с по-ранните версии, демонстрирайки подобрение в оценките както за слабо поскъпване на еврото, така и за стабилен валутен курс. Осреднените прогнози за второто тримесечие вече са изключително близки до запазването на настоящия обменен курс.
Единната валута поскъпва от средата на ноември, след като през третото и четвъртото тримесечие на 2022 г. щатският долар за кратко се търгуваше в неизгодна позиция спрямо европейската валута. В началото на второто тримесечие на 2023 г. еврото (или левът) увеличи стойността си, въпреки че средните обменни курсове остават под 1,10 щатски долара за евро. Последните макроикономически показатели не показват значителна разлика в стойността на двете валути, което съответства на средните очаквания за сближаване към фиксиран курс при настоящия валутен курс.