Жена от Пловдив си е купила лекарство за артрит в остра форма от Турция на цена от 4 лева за опаковка. Същото лекарство в България струва 60 лева. Става въпрос за „Плакенил“.
На касовата бележка се вижда, че жената е дала 284.48 лири в аптеката в Турция за 7 опаковки. Това е по 40.64 лири за бройка. Цената в лева се смята с курса за една турска лира от 11 стотинки. Иначе казано по 4.47 лева на опаковка. За 7 опаковки е 31.30 лева.
Ако отворите тук-там и проверите положението в България, ще разберете, че една опаковка от същото струва около 60 лева. В аптеките се намира доста трудно. Има еквивалент, който е предписан на жената, който се казва Моривид. Той струва 60.60 лева.
Иначе казано, 7 опаковки биха стрували на жената около 420 лева. Дори да добавим бензина да отидеш сам с колата до Турция и да си купиш лекарствата, пак ще излезе много по-евтино.
Освен това пловдивчанката добавя, че следващият път ще иде в Гърция, защото при проверка е установила, че и там лекарството го има – на цени от около 3.50 евро, което също е много евтино.
После властите и хората цяло да не се чудят защо съществува лекарствен туризъм, лекарски туризъм и прочие. Много българи виждат, че в Турция могат да се погрижат за тях много по-човешки и много по-евтино.


