Водената от Владимир Путин Русия е направила многократни опити да сплаши Олав Шолц с ядрен удар по Германия. От месеци в Берлин се носят слухове, че канцлерът е заплашен лично от Путин в телефонен разговори. Според един от докладите, именно така Путин е успял да разубеди правителството на Германия да изпрати в Украйна танкове Леопард 2.
Вчера бе съобщено, че руски военноморски офицери са обсъждали ядрени удари по Берлин и две германски военни бази по време на тренировъчно учение преди година, като евентуално са се опитали да възпрат Германия да подкрепи Украйна. Твърди се, че съобщенията са били прихванати от западното разузнаване, докато руските военни кораби са провеждали маневри в Балтийско море в края на миналата година, когато президентът Путин е подготвял силите си за инвазия.
От началото на конфликта германският канцлер Олаф Шолц неведнъж е предупреждавал за риска решителна намеса в полза на Украйна да доведе до ядрена война, което породи спекулации, че е получил конкретна заплаха за евентуално нападение срещу Германия.
Списание Der Spiegel твърди, че е научило от няколко източника в германските служби за сигурност, че руските офицери са споменали три възможни цели на германска територия: Берлин, военновъздушната база „Рамщайн“ – важен логистичен център за въоръжените сили на САЩ – и военновъздушната база „Бюхел“, където се съхраняват около 20 американски ядрени бойни глави.
Макар че подобни разговори са обичайни по време на военни учения и в никакъв случай не означават изричен руски план за ядрена атака срещу Германия, има предположения, че те може да са имали за цел да сплашат Берлин и целия Запад. Германия е силно чувствителна към опасността от ядрена война поради историята си като една от основните разломни линии в Студената война, когато от двете страни на границата, разделяща страната, бяха разположени големи арсенали от атомни оръжия.
Проучване на общественото мнение, публикувано от Der Spiegel, установи, че 51% от германците се притесняват, че войната в Украйна може да доведе до ядрена война. Петдесет и седем процента са обезпокоени, че Русия може да използва ядрени оръжия срещу Украйна, а 37 процента се опасяват, че те могат да бъдат насочени срещу Германия.
Твърди се, че търсенето на частни бункери, които могат да предпазят обитателите си от ядрени отпадъци, се е увеличило четири пъти от февруари насам. Град Берлин обмисля да изкупи обратно обществените бункери, които бяха продадени след падането на Берлинската стена през 1989 г.
Германското правителство планира да ремонтира противовъздушната и противоракетната си отбрана като част от програма за преоборудване на въоръжените сили на стойност 100 млрд. евро, както и да замени флота от бойни самолети „Торнадо“, които теоретично биха пренесли ядрените бомби на САЩ от Бюхел в случай на атомна война.
Сред обмисляните варианти е и градски противоракетен щит, базиран на израелския „Железен купол“, въпреки че не е ясно каква част от територията на Германия би могла да бъде защитена от него. Шолц използва и речта си в Прага през август, за да обяви амбицията си да създаде общоевропейска мрежа за противовъздушна отбрана.
Източник: Таймс