До началото на по-следващата 2026 година е предвидено битовите потребители да излязат на свободния пазар за ток. Според Калоян Стайков не се обръща внимание на това как ще стане този процес и какви последствия ще има. Той е икономист на Института за енергиен мениджмънт.
Докато се говори за бизнеса, борсовите цени, въглищата, миньорите, се пропуска ефекта от либерализацията на битовите потребители. Тя на практика ще обхване над 40% от потреблението на ток.
Към момента ЕРП дружествата купуват енергия по контролирани цени и я продават по контролирани цени на битовите потребители
От лятото на тази година, 2024-та, обаче те ще трябва да я купуват на свободния пазар, но да я продават на контролирани цени. Разликата може да е положителна или отрицателна. Няма яснота какво ще се случи с тази разлика. Ако купуват на по-ниски цени от регулираните, ще връщат ли пари? Ако купуват на по-високи цени, от къде ще идва компенсацията?
Една неразбория може да доведе до забавянето на плащания в огромен размер
Той призовава тези въпроси да се изчистят в открит разговор между всички заинтересовани страни. Това нещо не се случва към момента. На практика в момента имаме приети промени, които задължават фирмите, без да е ясно с какви механизми ще се балансира този преход. И при един такъв проблем с разплащанията, енергийния регулатор може да им отнеме лицензите.
За жалост към момента, както с въглищните централи, всичко се остава за последния момент и никой не знае какво се случва
Заради това се получават всякакви спекулации, а битовите потребители, бизнесът, работниците живеят в неяснота и стрес.