На първо четене бяха приети промените в Закона за енергетиката, които ще либерализират напълно пазара на едро на електрическа енергия до края на годината при запазване на регулиран пазар за битовите домакинства поне до 2026г.
За измененията гласуваха 98 народни представители от „ПП-ДБ“, „ГЕРБ-СДС“ и „ДПС“, 49 пък бяха против. Това бяха депутатите от „Възраждане“, „БСП за България“ и „Има такъв народ“. Техните опасения бяха, че по този начин ще се повишат цените на битовия ток.
Какво представляват променитe
Идеята на промените е пазара да бъде напълно либерализиран, а домакинствата да излязат на този пазар чак през 2026г. Според опозицията на законопроекта, така сметките за тока на бита ще поскъпнат значително. Според управляващите, обаче са измислени достатъчно добри механизми, които биха могли да защитят така наречените „енергийно бедни“ домакинства.
Битовите клиенти, ще бъдат защитени, като снабдителите на ел. енергия ще им я доставят на регулирани цени, чрез осигурени компенсации, твърди министърът на енергетиката Румен Радев.
Важна част от промените, според него, е въвеждането на определение за „уязвими клиенти за снабдяване с ел. енергия.
„Национална електрическа компания” няма да има същата роля , както досега, а също така ще бъдат премахнати и квотите за производителите за регулярния пазар.
Какви ще са цените?
Докато тече преходния период, крайните снабдители, ще продават енергията на домакинствата по регулирани цени, като е предвиден механизъм за компенсации на битовите клиенти за периода до 2026г.
Според Теменужка Петрова (ГЕРБ-СДС) целта на законопроекта е да се иска либерализация на пазара на едро и целта не е, битовия потребител да напусне регулирания пазар. Причината е ,че за да се случи това има много закони и разпоредби, които трябва да бъдат сериозно преработени, а на този етап, това е доста сложно за изпълнение.