Екипи за търсене и спасяване от държави по целия свят са изпратени мисия да търсят в Атлантическия океан подводница, която вече е била заличена.
Мащабните, многомилионни усилия за търсене и спасяване, целящи да открият петимата души, заклещени на борда на изчезналата подводница „Титаник“, може би са били огромна загуба на време. В докладите на „Уолстрийт джърнъл“ и „Асошиейтед прес“ се посочва, че звук, подобен на този от имплозия, е бил уловен от свръхсекретно подводно акустично устройство, принадлежащо на американския флот.
Един от служителите на военноморските сили заяви пред „Уолстрийт джърнъл“, че звукът е бил по същото време, когато „Титан“ е изгубил контакт с кораба-майка на повърхността.
„Военноморските сили на САЩ извършиха анализ на акустичните данни и откриха аномалия, съответстваща на имплозия или експлозия в непосредствена близост до мястото, където подводницата „Титан“ е работила, когато комуникацията е била загубена. Макар и да не е окончателна, тази информация беше незабавно споделена с командващия инцидента, за да се подпомогне продължаващата мисия по търсене и спасяване.“, заяви в изявление за The Wall Street Journal висшият американски офицер.
Друг служител на отбраната на САЩ заяви пред АП, че звукът „съответства на имплозия или експлозия в непосредствена близост до мястото, където е работил подводният апарат „Титан“, когато са били загубени комуникациите“.
Според служители на Военноморските сили свръхсекретна система за акустично откриване е уловила звука от имплозията на 18 юни.
Няколко дни по-късно, в четвъртък, 22 юни, отломки от подводницата са открити на около 500 м от потъналия кораб „Титаник“. Военноморските сили все пак уведомиха бреговата охрана на САЩ, че звукът е бил уловен от свръхсекретно записващо устройство. Бреговата охрана на САЩ решила да не споделя повече информацията, тъй като имало вероятност шумът, чут на 18 юни, да е бил предизвикан от нещо друго.
В резултат на това започна огромно международно издирване, за да се открият изчезналата подводница и петимата души на борда.
Загиналите на борда са главният изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Ръш, британският авантюрист и милиардер Хамиш Хардинг, пакистанският бизнесмен Шахзада Дауд и неговият син Сюлейман, както и френският изследовател и експерт по „Титаник“ Пол-Анри Наржоле.