Според експертите съсирването на кръвта е много важна функция.
То е необходимо, за да се спре кървенето при нараняване или порязване. Твърде гъстата или съсирена кръв обаче може да бъде опасна.
Важно е да разреждате диетата си с храни, които разреждат кръвта. Това могат да бъдат ядки и сушени плодове, горски плодове, мед, подправки, чесън или вода. Също така трябва да консумирате повече плодове и зеленчуци с витамин Е – авокадо, киви, манго, спанак, броколи, домати и такива с високо съдържание на салицилати – краставици, копър, кайсии, пъпеш, грозде, мандарини, портокали, нектарини, диня и сливи.
Можете също така да добавяте към храната си подправки – куркума, лют червен пипер, канела и джинджифил.
Важно е да не забравяте за храните с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Те включват риба тон, аншоа, херинга, езерна пъстърва, скумрия, сьомга и растително масло.
Освен това, отбелязват експертите, за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци ще помогне и активният начин на живот. Необходимо е да се упражнявате поне 30 минути дневно. Това може да бъде ходене, йога, силови тренировки или каране на колело.
Приемът на достатъчно вода е също от ключово значение за правилното функциониране на кръвообращението и предотвратяване на прекомерното съсирване на кръвта.
Хидратацията поддържа кръвните клетки в правилна форма и предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Експертите препоръчват поне 2-3 литра вода на ден, в зависимост от физическата активност и климатичните условия. Наличието на достатъчно влага в организма допринася за по-добрата циркулация и помага на кръвта да тече свободно през вените и артериите.