Асоциацията „Активни потребители“ показа резултати от тестове в лаборатория на климатици. За да видим кои климатици са по-добри, като цяло заслужава ли си да ги използваме. Става въпрос конкретно за отопление.
Оказва се, че един хубав климатик намалява разходите за един отоплителен сезон със средно 250 лева.
Става въпрос за устройства от добър енергиен клас, с добро качество на хардуера и технологиите. Те действително правят сметките по-ниски. Има обаче много климатици, които са евтини и с ниско качество, при които е обратното – има загуба. Особено след петата година. Ето едно изчисление, което показва конкретната разлика.
Изчислението е за апартамент с 50 квадратни метра площ, температура от средно 2 градуса, използване на климатика по 8 часа всеки ден при вътрешна температура от 22 градуса. За това ще е необходима енергия в размер около 1500 киловатчаса.
Климатик с висока оценка, струващ 2000 лева:
Той ще консумира 348.74 киловатчаса, защото с 1 киловат генерира 4.3 киловата топлинна енергия. Месечната сметка с него ще има дял от 87.21 лева за отопление. Целият отоплителен сезон излиза на стойност 436.04 лева.
Климатик с ниска оценка и цена от 750 лева:
Toj generira 2.72 киловата топлина с 1 киловат консумация. Това ще генерира сметка от 137.87 лева за месец, което е с почти 60% по-високо. Целият отоплителен сезон излиза 689.33 лева.
Тоест разликата е от 253.29 лева на сезон.
При качествен климатик, правилна поддръжка и качествен монтаж, според експерти климатикът трябва да има живот от 15-20 години. Тоест в рамките на тези 15 години, дори по-евтиният климатик да издържи, ще изразходи 3799 лева повече. Що се отнася до това дали като цяло имате изгода да се отоплявате с климатик, сравнете цената на отоплителен сезон сега – независимо дали ползвате дърва, въглища, пелети. В почти всички случаи е по-изгодно. Умножете тази разлика по 15 и ще видите колко ще спестите от отопление и дали ще избиете и началното си вложение от тези 2000 лева за климатик например. Отново отговорът в почти всички случаи е – да.