В момента Китай копае една от най-големите дупки в човешката история, за да открие потенциален живот там долу. Дълбоката 10 000 метра и преминаваща през 10 скални пласта дупка ще се копае цяла вечност, но зад всичко това се крие една цел.
Макар че може да има някои рискове, свързани с прекалено алчното и дълбоко ровене в земята, те искат да достигнат до скали и минерали, които са на възраст до 145 милиона години.
Това би означавало да се разкопаят неща, които са част от земята още от времето, когато динозаврите са управлявали света, като тези минерали, които не са били нарушавани в продължение на милиони години, са потенциално ценни.
Освен това има надежди, че там може да се открие някакъв вид живот, но не става дума за орда убийствени къртици, които ще излязат от земята, за да воюват с хората на повърхността.
Така или иначе, видовете живот, които ще търсят, ще имат повече общо с планктона, отколкото с чудовищата, тъй като при предишни разкопки бяха открити на около четири мили под повърхността на земята.
Най-дълбоката дупка, копана някога, е била на около 12 000 метра дълбочина и е започнала от проект, стартиран от Съветския съюз, който е бил осъществяван периодично между 1970 г. и 1995 г., преди руснаците да изчерпят парите и да прекратят проекта.
За китайците това също ще бъде изключително скъпо и трудоемко начинание, тъй като количеството оборудване, необходимо за прокопаване на 10 000 метра дълбочина, е доста голямо.
„Трудността на строителството на сондажния проект може да се сравни с голям камион, който се движи по две тънки стоманени въжета“, казва Сун Джиншенг, учен от Китайската инженерна академия, пред информационна агенция Синхуа.
Наред с потенциалното търсене на живот и полезни изкопаеми, както и с престижа да имаш наистина голяма дупка, с която да си играеш (само не изпускай портфейла, ключовете или телефона си в нея), Китай се надява, че копаенето ще има и други ползи.
Сред тях е надеждата, че разкопките ще им помогнат да идентифицират задаващи се природни бедствия като земетресения и вулканична дейност.