Изкуствен интелект показа как е изглеждало лицето на Исус Христос. Това е станало с помощта на плащеницата, с която е бил увит след разпъването му.
Торинската плащеница е повод за разногласия от векове, като някои твърдят, че в материала дори може да се види отпечатък на лицето на Христос. Други определят парчето плат като фалшификат, но новата технология, използвана от италиански учени, предполага, че плащеницата може наистина да датира от времето на Христос.
Изображенията, създадени чрез AI показват Христос с дълга коса и брада – подобно на много класически негови изображения. Има порязвания и ожулвания около лицето и тялото му.
Докато скептиците вярват, че неизвестен художник от 14-ти век е фалшифицирал плащеницата на Месията, използвайки тялото на модел, много католици са убедени, че на парчето плат е отпечатан именно образът на Христос в момента на възкресение.
През 80-те години на миналия век радиовъглероден анализ установява, че тъканта, използвана за направата на плащеницата, датира от средата на 1300 г., малко преди да започне документираната ѝ история.
Д-р Либерато де Каро от италианския Институт по кристалография, използвайки нов метод, известен като широкоъгълно рентгеново разсейване, сензационно заяви, че тъканта е подходяща за подобна проба, за която е потвърдено, че идва от обсадата на Масада, Израел, през 55-74 г. сл. Хр.
Д-р де Каро посочи, че малки частици цветен прашец от Близкия изток са били заседнали между влакната на плата, което изключва общоприетото схващане, че плащеницата е европейски фалшификат, съобщават от Глас.
Въпреки че няма твърди доказателства за съществуването на плащеницата преди средата на 1300 г., подобна реликва – която поддръжниците смятат, че е същият обект, е била открадната от църква в Константинопол преди един век.
С изобретяването на фотографията в края на 19-ти век плащеницата е фотографирана – разкривайки, че негативното изображение е много по-ярко.
Редица папи одобряват Торинската плащеница като чудотворна реликва, включително папа Йоан Павел II и папа Франциск през 2013 г., но католическата църква като цяло няма официална позиция относно нейната автентичност.