За срокът на експлоатация на панелните блокове и за наближаващия край на техния живот се говори не от днес. След земетресенията в съседна Турция обаче, темата отново стана една от най-актуалните. Разпалиха се спорове – едни твърдят, че тази конструкция е по-надеждна от тухлената, а други – обратното. Не се стигна до консенсус.
Установено е категорично обаче е, че санирането и в частност всякакви подобрения по панелите и техните връзки увеличават живота им
И това е много важен казус, тъй като в редица градове панелките са голям процент от сградния фонд. Какво мислят експертите по покупко-продажба на имоти? Тъй като е важно и какво ще се случва с тяхната цена.
Едната теза е, че в момента всичко, което се твърди е нищо повече от просто спекулации
Другата теза в бранша е, че в следващите десетина години ще има значителен спад на цената на тези жилища. Или поне те ще останат на по-ниски нива в сравнение с другите типове строителство.
Един от аргументите е финансирането, което предоставят банките
Ако сега отидеш да поискаш заем от банката, тя е готова да финансира около 70% от цената на панелно жилище. Ако говорим за ново строителство, там тя е готова да стигне до 85% от цената на имота. Това само по себе си вече кара хората да се отдръпват от панелките и ефектът може да се засили. Дори и да искаш да си купи апартамент в панелка, разликата във финансирането ще те принуди да отидеш на стара тухла или ново строителство.
По-консервативните брокери смятат, че предимствата на панелите като зелени площи, чиста застроена площ и по-голямо разстояние от блоковете – не оправдават инвестицията.
Има обаче други, които смятат, че с покупка на такова жилище на правилна цена, след ремонт ще може да се продаде с добър ръст.
Със сигурност обаче не е добра идея да го купиш сега, с идеята да го продадеш след 15-20-30 години, защото никой не знае какво ще се случи тогава. Заради това крайните мнения не могат да се приемат като чиста монета.
Съвет е да внимавате с цената, ако ще купувате такова жилище
В момента има такива панелни жилища, които според града и квартала се продават по-скъпо от тухленото строителство. Това е сериозен риск. Отделно, какво ще се случи зависи значително и от това как съответната община ще се грижи за блоковете и какви ще са държавните политики.
При всички положения, който има панелка, трябва да мисли за саниране
Това обаче не е просто да се сложи изолация. Процесът на саниране е много по-сложен от това. Трябва да се инспектират връзките и панелите, при нужда да се вземат необходимите мерки. Трябва да се помисли за дограмата. Ако в процеса се свърши работа по панелите, със сигурност животът ще се удължи.
Другият много голям казус е, че земята под панелните блокове е собственост на общината
През годините сме срещали идеи на един етап тези сгради да започнат да се събарят. Ако това се случи, всяка община ще трябва да вдигне наново необходимите жилища. Но нито общините, нито държавата имат ресурс да направят такова нещо.
Според много хора от бранша хората не трябва да се притесняват от това, че земята е общинска. За всеки блок е издадено право за строеж на определени квадратни метри. Това значи, че строежът е юридически защитен чрез правото на строеж, въпреки собствеността на земята.