След 10 юни държавата ще може да харчи само приходите си, само ако няма ново удължаване на миналогодишния бюджет или приет годишен бюджет. Това става ясно от отговора на Министерството на финансите на запитване на БНР за това дали ще има пари за заплати и пенсии в публичния сектор при най-лошия сценарий.
Наличната мярка за удължаване на бюджета изтича точно на 10 юни.
Най-вероятният сценарий е, че депутатите ще гласуват ново удължаване на миналогодишния бюджет, тъй като сега е практически трудно да се приеме изцяло нов бюджет за годината преди 10 юни. От Министерството на финансите не отговарят директно на въпроса дали се работи по предложение за такова удължаване, но се уточнява, че в случай на ново удължаване „системите ще се финансират както през първите месеци на годината по сега действащия механизъм“.
Това означава, че разходите ще са на нивото на същия период за 2022 г.,
Oтчитат се влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства. Практически не могат да се свият разходи, освен икономии от нереализирани дейности и проекти на първостепенни бюджетни разпоредители. В намаление ще се отчетат извършени еднократни разходи за същия период на миналата година, уточняват от министерството.
Ако бюджетът не бъде приет след 10 юни и ако се приеме, че т.нар. закон за удължаване на срока на действие не бъде удължен, той ще бъде използван за финансиране на трансфери и разходи след тази дата през 2023 г.
Законът за публичните финанси изисква Народното събрание да определи нов срок за събиране на приходите по препоръка на Министерския съвет за целите на събирането на разходите и отпускането на трансфери.
Според Министерството на финансите в тази ситуация извършените разходи и трансфери трябва да са в съответствие с фискалните разпоредби на Закона за публичните финанси и да са равностойни на получените приходи, помощи и вноски.