Не са малко българите, на които им се случва да бъдат глобени за нарушение на пътя в чужбина. Независимо дали са тръгнали по работа или на почивка. Глобите, наложени ни в страни от ЕС, са напълно валидни и в България.
Ако не платите глобата си в срок, български съд ще разгледа случая, ще потвърди санкцията и ще я изпрати в НАП за събиране
Така че, ако получите глоба и сте съгласни с нарушението, платете възможно най-бързо. Има отстъпки за по-бързо плащане. Ако не сте съгласни, в писмото, което ще получите на адреса си по лична карта, ще е описано как се процедира с възражението.
Трябва да сте запознати с правилото за 70-те евро
Нормативът на ЕС залага взаимното признаване на глоби, които са в размер 70 или повече евро и са влезли в сила. Институциите в една държава могат да изпратят решението за налагане на санкцията до институциите на друга държава без никакви формалности. Съдът в България не разглежда глобата, а просто я признава, така както е описана в документите. Това, което магистратите проверяват е дали сме уведомени от страната за правото си да обжалваме, за сроковете и други такива детайли. Но глобата се признава като валидна, ако няма процедурни нарушения. Лимитът от 70 евро важи за всички административни разходи. Изключение са глобите в Австрия, за които долната граница е 25 евро.
Колко големи са сглобите?
В България, ако превишиш скоростта с 20 километра в час, ще те глобят 50 лева. В Германия глобата е до 70 евро, а в Италия започва от 175 евро. В Норвегия е още повече, започвайки от 575 евро. Трябва да сте наясно какви са санкциите в държавата, в която ще шофирате. В България се получават най-вече глоби за превишена скорост, неправилно паркиране и винетки. Освен глобите, нарушителите трябва да платят и разходите по съдебното или административно производство.
Според статистиката, най-стриктни в изпращането на глобите до България са:
- Германия
- Австрия
- Нидерландия
- Словения
Какви други последствия може да има при неплащане?
Освен, че може да се стигне до там НАП да събере дължимата сума, може да има и други последствия. Ако пътувате в чужбина в същата страна, дори в България да не се е стигнало до усложнения, там на място могат да съберат сумата при пътна проверка, гранична проверка и прочие.
Различните държави имат различна давност за глобите
В Италия например давността е 5 години, докато в Испания е четири години. Трябва да си проверите предварително.
Ако ви потърсят частни събирачи на дългове
Има такава практика, в която са ангажирани частни компании, нотариуси и адвокати. Разчитат, че човек ще се изплаши от високите такси за компаниите и адвокатите. Важно е обаче да сте наясно, че парични наказани и глоби за пътни нарушения могат да се събират само от държавните власти.
Нямат право да ви налагат по-висока глоба за същото нарушение, от колкото би платил местен
Ако смятате, че няма основание за глобата, има някаква грешка в изписването или процедурата, въобще някакво недоразумение, най-добре потърсете правна помощ и реагирайте.