Заложеното в закон премахване на регулирания пазар за битова електроенергия в България ще доведе до тежки сътресения в обществото. Това предупреждават от КНСБ. Припомняме, че това ще се случи до края на 2025 година, което не е толкова далеч.
Те са изпратили становището си до Румен Радев, енергиен министър и Николай Денков, министър-председател
Тази промяна е въведена в новия проект за енергийния закон на България. В края на миналия месец е качен за обществено обсъждане. Друго опасение на КНСБ е, че предложените механизми за подпомагане на домакинствата в нужда, не са достатъчно добри.
Периодът от две години, които остават, не е достатъчен за адаптация на хората към новите условия и новите цени, които идват. Освен това, новите промени в закона налагат по-тежка среда за работа на ТЕЦ-овете с въглища у нас. Заради това може да се наложи да спрат да работят още преди 2030 година да дойде.
Задължително трябва да има регламент кой фонд и по какъв начин ще подпомага енергийно бедните домакинства
С каква електроенергия ще се случва, дали ще се купи от местен източник на ниска цена, като това може да бъде АЕЦ Козлодуй, или пък ще се купува от свободния пазар.
Предложеният от тях механизъм за компенсация е следният:
- Да има отстъпки от сметката за ток, според сметките и доходите на домакинството.
- Изчислението да се прави на база на основното жилище, за определено количество ток.
- Да има една норма за отоплителен сезон и друга в преходните сезони.
- Държавата трябва да има програма или стратегия, която да работи за намаляването на енергийната бедност в България.
Последното предупреждение е във връзка с НЕК
В законопроекта не е посочено кога точно, националната енергийна компания ще спре да бъде обществен доставчик на ток. Това поставя под въпрос гарантирането на достъпние цени на ток за домакинствата, поне до излизането на свободен пазар.