Учените, инженерите и изпълнителните директори на повечето водещи организации се обединяват около тази гледна точка, която се състои от 22 думи или един ред, в изследването на сложната интелигентност, която представлява ИИ/AI.
Те са твърдо убедени, че изкуственият интелект представлява значителен риск за човечеството.
Всъщност в документа с позицията се твърди, че „намаляването на риска от изчезване на човечеството вследствие на изкуствения интелект трябва да бъде глобален приоритет наравно с други обществени заплахи като пандемиите и ядрената война“.
Само за няколко месеца големите модели претърпяха огромни промени в развитието си. От нелогично разбъркани думи и непривлекателни композиции със загадъчни форми те са преминали към способността да водят разумна дискусия по всяка тема, да създават фотореалистични графики и, което е най-притеснително, да изпълняват задачи самостоятелно.
Потенциалът за създаване на фалшива информация е огромен, а ожесточената битка за господство в тази радикално нова индустрия между компании като Google и Microsoft насърчава разработването на все по-усъвършенстващи се ботове и модели.
В литературата и киното могат да се намерят многобройни примери за това какво може да се случи, когато много силен изкуствен интелект няма механизми за контрол.
Сред подписалите писмото са изпълнителните директори на Opal и Google Сам Алтман и Демис Хасабис, както и техните електронни адреси. Джефри Хинтън и Юшуа Бенгио, двама от тримата изследователи на ИИ, които спечелиха наградата „Тюринг“ през 2018 г., са в списъка. Третият, Иън Лесън, който сега отговаря за отдела за ИИ на Meta, не се е присъединил, поне засега.
Едно от най-интригуващите имена в списъка е това на певицата Граймс, която е доста активна по въпроса и е бивша съпруга на Илон Мъск.