Със стоманена охрана и царска екстравагантност, имението, за което се твърди, че принадлежи на Владимир Путин, има всички атрибути като за владетел, който се опитва да запази властта си в отдалечено леговище. Резиденцията на стойност 1 млрд. паунда (1,37 млрд. долара) придоби нова светлина, тъй като катастрофалната война в Украйна прави руския президент уязвим за заплахи на родна земя.
С изглед към Черно море, огромният дворец Геленджик се вижда от сателити в отдалечена част на Краснодарския край в югозападната част на страната.
Както бе съобщено от Metro.co.uk миналата седмица, изтекли архитектурни схеми на два взривозащитени тунела показват предпазните мерки, взети за защита на ВИП гостите, пребиваващи в двореца. Първоначално споменати от Фондацията за борба с корупцията (ФБК) на руския опозиционен лидер Алексей Навални, подземните планове се появиха отново в доклад за Business Insider.
Беше показано, че тунелите са свързани с асансьор, спускащ се на около 50 метра под повърхността. Всеки от тях е обвит с дебел бетон и се твърди, че е снабден с много прясна вода, вентилация и кабели, вероятно за да поддържа ВИП лица в продължение на дни или седмици. В доклада на ФБК „Дворец за Путин“, в който се твърди, че има следи от корупция при изграждането и собствеността на имението, имението е подробно описано.
Според фондацията площта под комплекса е 69 хектара, а целият обект е около 100 пъти по-голям.
Използвайки снимки и схеми от строежа, който датира от 2005 г., фондацията е изготвила визуализации на това как изглежда завършената сграда. Разкошът и размахът обхващат 316 стаи, като се твърди, че почти всички са украсени с руски орел. Според документите разкошът включва спортна зала, църква, казино, ледена пързалка и „зала за развлечения“, снабдена с пилон.
В отделен ресторантски комплекс са разположени бар и зони за отдих и игри.
Според фондацията на площ от 2 500 метра има чайна, до която се стига по гигантски мост, и амфитеатър, където гостите могат да се забавляват. На приземния етаж на основната сграда съоръженията за отдих включват спа зона, масажен кабинет, салон за красота, фризьорски салон, плувен басейн, сауни, хамами и фонтани.
Басейнът води навън към място, отбелязано на плановете като „аква дискотека“.
Мерките за сигурност на площадката на милиардера включват забранена за полети зона и граничен контролно-пропускателен пункт.
Американският изследовател Джейкъб Боугъл е използвал сателитни снимки, за да проучи двореца, като намира нещо, което той оприличава на крайбрежен асансьор. Освен двете хеликоптерни площадки в периметъра, той е идентифицирал още пет в радиус от 6 км, както и допълнителни укрепени сгради, електрическа инфраструктура, съоръжения за сигурност и други елементи, необходими за поддържането на имението и територията.
Боугъл открива също така укрепено съоръжение за поддръжка, което е било добавено между 2018 и 2020 г., пункт за зареждане на превозни средства, жилища за персонала и охраната и комуникационен център със сателитни чинии и голяма комуникационна кула. Той забелязал, че имението е свързано с външния свят и чрез дълъг път за достъп с множество порти и пристанище, което може да приюти яхти с дължина между 35 и 40 метра, както и много по-малки плавателни съдове.
Според анализатора сигурността включва мрежа за противовъздушна отбрана.
Тунелите бяха споменати от активистите на кампанията на Навални в обширното им разследване, преди да бъдат включени в доклада на Insider миналата седмица. Боугъл заяви пред Metro.co.uk, че дворецът може да съдържа още подземни нива, които дори разследването на ФБК не е разкрило.
„Обемът на комуникационната инфраструктура и многопластовата сигурност на двореца предполагат, че Путин действително би могъл да управлява страната за продължителен период от време от двореца Геленджик. Той би могъл да бъде отведен до двореца или да избяга от него с помощта на автомобили, хеликоптери или лодки, а в рамките на около 30 минути полет с хеликоптер има две летища, където при необходимост би могъл да се качи на самолет с по-голям обсег и да избяга от региона.
Тунелите са публикувани за първи път от изпълнителите на Metro Style, за да покажат работата си, и са онлайн от 2016 г. В един от тях има „стая за дегустация“ – огромен прозорец, от който се открива гледка към морето.
‘Путин не само не живее в Кремъл, а в охраняема вила, и не само че си е изработил навика да сяда на масивни маси, за да държи гостите далеч от личността си, но и е похарчил 1 милиард долара за ваканционен дом, изолиран от повечето вътрешни заплахи, откъдето би могъл да управлява правителството’.
През 2021 г. Путин заяви, че дворецът не му принадлежи, като определи видеото на Навални, в което подробно се описват находките, като „скучно“ и „компилация и монтаж“.
Въпреки това ФБК вече отхвърли твърденията на руските пропагандисти, че дворецът не принадлежи на Путин, като подробно описа поредицата от връзки и финанси в своето разследване.
Експертът по Студената война Майкъл Кимейдж заяви пред Insider, че руската история показва, че дворецът на черноморското крайбрежие „има голям смисъл“ за владетел, базиран в Кремъл.