В началото на този месец бе подписан рамковият договор за периода между 2023 и 2025 година. Доктор Иван Маджаров от съюза на лекарите в България обявни какви промени се задават за пациентите.
В рамковият договор е заложено, че ще има около 2 милиона хоспитализации на пациенти.
Целта е обаче цифрите накрая да бъдат по-ниски, защото има съмнения, а и разкрития за много нарушения. Работи се по механизъм за известяване на пациентите при фигурирането им по някаква медицинска пътека. С цел да се предотвратят фалшиви хоспитализации.
Това ще стане чрез електронно уведомяване на пациента. Ще е възможно дори с получаване на SMS на най-обикновен телефон. От БЛС са категорични, че този механизъм ще покаже, че реалните хоспитализации са по-малко от колкото се финансират. В уведомлението ще е посочено коя болница отчита дейност, каква дейност е точно. Очакването на Маджаров е, че хоспитализациите, които са реално необходими са до 1.5 милиона на година.
Когато това заработи и имаме само реално хоспитализиране, ще може да се договори драстично вдигане на парите по клиничните пътеки
Има и доста промени за личните лекари и техните пациенти
Определя се начинът, по който пациентите подписват документите от лекарите, какво работно време трябва да имат те, как се отчитат профилактичните прегледи. Изкарват се от регулация диспансерните прегледи. Така пада ограничението да се издават направления за специалист на диспансерно болни пациенти.
Вече личните лекари няма да трябва да обявяват телефоните си видно. Той ще бъде заменен от служебен телефон на лекарската практика
Личните лекари не са длъжни да бъдат денонощно на разположение, заради това се договарят с медицински центрове, които да оказват неотложна помощ. Тъй като обаче номерата наличните лекари трябваше да са видни, много пациенти продължаваха да ги търсят по всяко време.
Ще има увеличено финансиране за първична и специализирана помощ извън болница, както и за медико-диагностични нужди
Така за един първичен преглед в извънболничната помощ от специализиран характер лекарите ще получават по 40 лева. Парите ще се получат до края на октомври, а за личните лекари заплащането остава както до сега.
Болниците получават 6 месеца време, за да осигурят заложените в колективните договори начални заплати
Не са предвидени наказания, ако не се получи. През тези месеци министерството на здравето ще анализира потребностите на болниците, кои могат да го постигнат и кои се нуждаят от подпомагане. Това важи за стратегическите болници в България. След това ще се търси начин за задължително достигане на тези нива на заплатите.