В столицата на България, София, наемните цени на жилища продължават да растат, и има множество причини за този феномен, съгласно недвижими имоти експерти и брокери.
Средния наем на двустайните апартаменти нарастна с 60 лв. за последната година, достигайки средно до 760 лв. месечно. Тенденцията се обяснява с факта, че цените на жилищата са вече твърде високи. Много хора избират да живеят под наем, докато се стабилизират финансово и се ориентират по-добре на имотния пазар.
Последвало възстановяване на туризма след пандемичния спад също оказва влияние.
Мнозина собственици на жилища предпочитат да ги отдават за краткосрочно настаняване на туристи, вместо да ги отдават дългосрочно. Това ограничава предлагането на хубавите жилища в популярните райони на града.
В райони като „Оборище“, „Изток“ и „Лозенец“, наемите са традиционно по-високи. В южните квартали наемите на двустайните апартаменти са близо 850 лв. месечно, като този ръст е допълнително ускорен от липсата на предлагани жилища.
Обзавеждането и състоянието на жилищата също влияят на цената.
Ремонтирани апартаменти с модерно обзавеждане в крайните квартали могат да имат дори по-висок наем от стари жилища в централните райони.
Експерти прогнозират, че средната цена на двустайните апартаменти може да достигне до 800 лв. в близките месеци. Тристайните апартаменти вече са средно около 1100 лв. месечно, което е значителен ръст спрямо предишната година, когато те бяха около 900 лв.
Цените на жилищата също показват ръст – за последните две години се е увеличила с 45%, като средната цена на тристайните апартаменти е 175 000 евро, а по-малките жилища струват около 116 000 евро.
Средната цена на тристайните апартаменти е скочила до 175 хил. евро, с 45% нарастване за две години. Основната причина за този ръст са високата инфлация и ръстът на цените на строителни материали. Двустайните жилища не отстъпват с поскъпване от около 47%, като средната им цена сега е 116 хил. евро.
Инфлацията остава по-висока от лихвите по банковите депозити, което прави инвестициите в недвижими имоти привлекателни. Двустайните апартаменти са особено предпочитани за инвестиции, което обяснява техния по-бърз ръст на цени в сравнение с тристайните.