Ситуацията с бедственото положение в община Царево, обявено след тежките наводнения, създава доста проблеми на хората, които не могат да се явят на работното си място.
Главната инспекция по труда (ГИТ) акцентира на правата на тези хора, предоставени от Кодекса на труда. По закон, ако някой работник не може да се яви на работа заради бедствието, работодателят е задължен да му изплати обезщетение. То трябва да бъде равно на 50% от брутното трудово възнаграждение на работника, но в никакъв случай по-малко от 75% от минималната работна заплата за страната.
По-специфично е положението за тези, които са активно ангажирани със спасителните действия по време на бедствието.
За тях законът предвижда пълно брутно обезщетение, което покрива времето, прекарано в такива дейности.
Важен е и механизмът за установяване на причините за отсъствие от работа и за участие в спасителните операции.
Този процес се извършва от кметствата, общински съвети или други компетентни държавни органи. В различни ситуации Кодексът на труда позволява и полагане на извънреден труд. Това се отнася за работа, свързана с предотвратяване и справяне с последиците от бедствия.
За такъв извънреден труд съществуват специфични правила за заплащане.
Например, ако работникът работи през обикновените работни дни, надбавката е 50%. Ако трудът е положен през почивните дни, заплащането става с надбавка от 75%. По време на официалните празници, работниците имат право на 100% надбавка към трудовото си възнаграждение.
Така че, въпреки статуса на „бедствено положение“, законодателството предоставя на работниците определена степен на финансова сигурност и гъвкавост. Правата и задълженията както на работниците, така и на работодателите, са ясно урегулирани, което позволява на всички заинтересовани страни да знаят какво може да се очаква в тези изключителни обстоятелства.