Картофите са една от основните зеленчукови култури у нас. И много хора го отглеждат сами, тъй като е и по-евтино, и по-екологично. Въпреки това, за да се получи богата реколта, трябва да се вземат предвид няколко важни нюанса.
Картофите консумират много калий от почвата.
Следователно в парцелите има дефицит на този микроелемент в почвата. Трябва да отглеждате зеленчук на едно място за не повече от 3-4 години, след което трябва да смените местоположението. Можете да обогатите почвата с калий, като добавите хумус.
Но става въпрос само за калия. Когато картофите растат на едно и също място дълго време, патогенната микрофлора започва да расте и да се размножава в почвата. И ако не се вземат мерки в това отношение, размерът и качеството на реколтата ще се влошат. Клубените и самите растения могат да бъдат засегнати от ред болести.
Експерти от Руския селскостопански център препоръчват актуализиране на семенния материал за увеличаване на производителността.
Преди да засадите грудките, трябва да отсеете тези с твърде тънки кълнове. Посадъчният материал също трябва да се третира срещу вредители и болести. Не можете да засадите екземпляри, които са засегнати от вирусни заболявания и също изглеждат силно изостанали в растежа и развитието.
При засаждането трябва да се вземат предвид климатичните условия. Смята се, че картофите обичат топлината. Ето защо е необходимо да се засадят, когато земята вече се е затоплила до +10 градуса, не само на повърхността, но и на дълбочина 15 см. Две седмици преди засаждането клубените трябва да бъдат извадени от склада и оставени в въздух