Един англичанин признава: времето, когато е пил толкова много вода, е било ужасно. Не можел да утоли жаждата си, чувствал се уморен през цялото време и трябвало да пропусне работа.
Въпреки всички препоръки на експертите, повечето от нас пият по-малко вода, отколкото трябва. Това е изпълнено с последствия за организма. Но и обратната ситуация, когато искате да пиете много и много, не предвещава нищо добро.
Джонатан Плъмър, 41-годишен, се сблъсква с неудържимата жажда.
Той пиел до 10 литра вода всеки ден. Лекарите заподозрели диабет, но всъщност причината за неутолимата му жажда се криела в по-неочаквано заболяване.
Силната жажда се смята за признак на захарен диабет. Тя е свързана с нарушения в хормоналната регулация на метаболизма на въглехидратите (глюкозата) или електролитите. Излишната глюкоза или сол бъбреците ни се опитват да елиминират с урината, организмът губи много течности и човек е много жаден. Джонатан обаче си прави изследвания и се оказва, че няма диабет.
Било възможно да се открие причината за състоянието на мъжа едва след като той се подложил на рутинен очен тест. Тогава лекарите заподозрели мозъчен тумор и
Плъмър бил изпратен в болницата в Дерифорд за допълнителни изследвания.
В хипофизната жлеза има област, която помага за регулиране на чувството за жажда. Благодарение на нея ние отиваме да пием вода, ако организмът е дехидратиран. В случая на Плъмър обаче този механизъм не е функционирал правилно. В резултат на това мъжът е изпил около пет пъти повече, отколкото му е било необходимо.
Плъмър си спомня за този момент с ужас. Той казва, че постоянно изпитвал жажда, която не можел да утоли дори с много големи количества вода.
„Това беше ужасно време, заради което пропусках работа дни наред и се чувствах много уморен“, казва мъжът пред Daily Mail.
Мъжът преминал през 30 сеанса на лъчетерапия и успял да победи болестта. Сега той планира да скочи с парашут, за да помогне за набирането на средства за благотворителната организация Brain Tumor Research, която се занимава с намирането на лек за мозъчните тумори.