Според статистиката на СЗО повече от 50% от смъртните случаи в света се дължат на незаразни заболявания: захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, неоплазми и др.
Рисковите фактори включват висок холестерол, затлъстяване и високо кръвно налягане.
Неправилните хранителни навици, включително липсата на зеленчуци в диетата или тяхното оскъдно количество, са тласък за развитието на заболявания поради факта, че много минерали и витамини не могат да бъдат усвоени напълно, казва Архипова Юлия .
Трябва да знаете как да готвите правилно зеленчуците, за да получите максимална полза.
Варените зеленчуци и защо са по-здравословни от пресните
Според лекарите, човек трябва да яде 5 порции плодове и зеленчуци на ден. Това е приблизително 400 g, като се счита цял плод на порция. Въпреки това, не всички вещества от храната от растителен произход се усвояват напълно от тялото.
Често се случва те да преминат през храносмилателния тракт и да не оставят никаква полза, да не се абсорбират в кръвта. В този случай фактът е, че растителните клетки са разделени от твърди мембрани, състоящи се от влакна. Те действат като скелет на плода. Тази функция може да се наблюдава при цвекло, домати, моркови, зеле, ряпа, лук и др.
Поради твърдостта на фибрите повечето хранителни вещества остават непреработени. Но безполезната консумация може да бъде избегната с помощта на правилата, прилагани при приготвянето на зеленчуци.
Правила за приготвяне на зеленчуци при запазване на ползите от тях
Смелете
Финото нарязване или дори пюрирането е подходящо за сложни зеленчуци като зеле. Има пречистващи диетични фибри, които могат да регулират чревната подвижност и нормализират нивата на холестерола.
Освен това зелето е богато на витамини В и С. За да се подобри усвояването на веществата, зелето с твърдите си влакна трябва да се нарязва на ситно и да се пасира. Още по-добре, смелете го с помощта на блендер и го добавете като течно пюре към витаминозно смути.
Топлина
Този метод е подходящ за домати. Зеленчукът съдържа веществото ликопен, антиоксидант, който освен всичко друго придава на доматите червен оттенък.
Според множество изследвания доматите имат положителен ефект върху холестерола и функционирането на сърдечно-съдовата система. Съставът обаче може да работи с пълна сила само при нагряване.
Факт е, че 1-2 порции пресни домати съдържат само 2,5 мг ликопен, а термично обработените – 15 мг. Препоръчително е да правите сосове от домати, да ги добавяте към зеленчукови яхнии, да ги комбинирате в ястия с яйца и др.
Смачкайте
Възможност за зеленчуци със силен вкус, като чесън или лук. Техните етерични масла съдържат вещества, наречени фитонциди.
При смачкване се отделят в по-големи количества, отколкото при нарязване с нож. Фитонцидите са естествени имуностимулатори.
Дори в древни времена хората са забелязали, че счуканият чесън допринася за бързото възстановяване на болни хора.
Лукът и чесънът също имат твърди фибри, така че допълнителните манипулации с тях допринасят за по-добра смилаемост от червата.
Запазете кората
В случая говорим за картофи, които имат цял списък от минерали. Порция от 300 g съдържа дневната норма на калий и витамин С, половината от дневната норма на желязо и фосфор.
Зеленчуковите грудки трябва да се варят в корите, което ще предотврати загубата на ценни хранителни вещества. И ако го отрежете, тогава човекът ще се окаже с чиния безполезно нишесте.
Правилно приготвените зеленчуци са склад от ползи за тялото. Като вземете предвид тяхната структура и свойства, можете да увеличите усвояването на минерали и витамини, да подобрите здравето си и да поемете по пътя на правилното хранене.