В САЩ бивш служител на болница призна, че е откраднал самоличността на друг човек и я е използвал през последните 35 години.
На 1 април 58-годишният Матю Дейвид Кейрнс се призна за виновен по федерални обвинения. По време на ареста си работел в болницата на Университета на Айова под името Уилям Доналд Уудс, псевдоним, който приел през 1988 г., след като работил с истинския Уудс в щанд за хотдог в Албакърки, Ню Мексико.
Не е ясно как е успял да използва самоличността на Уудс във всеки аспект от живота си, но съдебни документи разкриват, че през 1990 г. Матю е успял да получи фалшива лична карта на щата Колорадо с името и датата на раждане на Уудс, а през 1991 г. той купи кола на името Уудс плащайки с чекове за нея, които се оказват фалшиви.
На името на Уудс е издадена заповед за кражба на кола, но съдебните документи не показват дали тя наистина е била изпълнена. Кейрнс продължава да живее живота си, жени се за жена през 1994 г. и дори става баща на дете на име Уудс.
През 2012 г. Матю изведе кражбата на самоличност на съвсем ново ниво, когато успя незаконно да получи копие от акта за раждане на Уудс от Кентъки, използвайки семейната информация на Уудс, която намери достъпна в онлайн сайт.
Година по-късно той се премества в източен Уисконсин и започва работа в IT отдела в болницата на Щатския университет в Айова. Между 2016 г. и 2022 г. той тегли няколко заема за превозни средства и лични заеми от името на Уудс на обща стойност около 200 000 долара.
Междувременно през 2019 г. истинският Уилям Доналд Уудс бе бездомник, живеещ в Лос Анджелис. Наскоро той забеляза, че някой е натрупал значителна сума дълг, използвайки кредитната му карта, но когато се опита да обясни това на своята банка, банков служител зададе на Уудс серия загадъчни въпроси, на които той не можа да отговори. Уудс ѝ даде истинската си карта за социално осигуряване и документ за самоличност, който съответстваше на това, което бе в базата данни, но тъй като телефонният номер на измамника беше свързан със сметките, той бе подготвил всичко за евентуално обаждане от банката.
Според протокола на банката, след като банков служител е убеден, че Кийранс е истинският Уудс, той се обажда на полицията, която се свързва с двамата Уудс. Фалшивият Уудс е изпратил копие от социалноосигурителната си карта и акт за раждане, както и шофьорската си книжка от Уисконсин до полицейското управление на Лос Анджелис. Като се има предвид, че истинският Уилям Уудс бе бездомник по това време, полицията застана на страната на измамника и арестува Уудс за кражба на самоличност.
Истинският Уудс бе обвинен в кражба на самоличност и представяне под чужда самоличност и тъй като той продължи да настоява, че всъщност е Уилям Доналд Уудс, през 2020 г. съдия постанови, че той не е психически годен да бъде съден и бе изпратен в психиатрична болница в Калифорния. Там му били дадени психотропни лекарства и други методи за психично лечение.
След две години в психиатрична болница, истинският Уилям Уудс пледира невинен за кражба на самоличност, което означава, че приема присъдата, но не се признава за виновен. Той бе осъден на две години затвор, включително време, прекарано в психиатрична болница, и по-късно бе освободен. Той също така бе помолен да плати няколкостотин долара глоба и да спре да използва името Уилям Уудс.
До този момент Уудс беше убеден, че някой използва самоличността му и не можеше просто да се откаже, както му нареди съдията. Вместо това той започва да се свързва с различни правоприлагащи агенции, включително полицейското управление в Хартланд, където живее измамникът. Когато молбата стигна до полицейския детектив Иън Малори от Университета на Айова, започна разследване.
След като получи копия от едни и същи свидетелства за раждане и на двамата Уудс, детективът започна да сравнява тяхната ДНК с тази на истинския баща на Уудс и най-накрая успя да разбере кой от тях лъже. За да потвърди заключението си, Малори интервюира измамника през юли миналата година и когато го попита как се казва баща му, той небрежно даде името на предполагаемия си баща. Точно в този момент детективът му съобщил за резултата от ДНК теста.
Вместо да отрича всичко, измамникът отговорил: „Животът ми свърши“ и „Всичко го няма“, преди да признае как е използвал самоличността на някой друг в продължение на 35 години. Той бе арестуван на следващия ден и обвинен предоставяне на фалшива самоличност и непрекомерно използване на чужди лични данни като акт за раждане.
Случаят все още не е постановен, но крадецът на самоличност е изправен пред до 30 години затвор по едно обвинение за даване на невярно изявление пред институция, застрахована от Националната администрация на кредитния съюз, и две години за утежняваща кражба на самоличност.