Изпиването на чаша кафе по време на бягане не се брои за закуска. Междувременно правилният избор на храни за закуска ще определи колко жизнена енергия ще получите.
Колкото по-бързо огладнява тялото, толкова повече калорични и мазни храни ще се нуждае за обяд и вечеря.
И също толкова важно е да закусите в първия час след ставане от леглото. Но в същото време трябва да се съсредоточите върху собственото си чувство на глад. Можете да разделите храненията си на първа и втора закуска. За закуска се препоръчва да изберете балансирани ястия. По този начин можете да получите достатъчно количество протеини и глюкоза, което помага да поддържате фигурата си във форма.
Овесена каша
Кашата за закуска трябва да се разнообразява всеки ден, като се избира от овесена каша, елда или просо. Препоръчително е да изберете зърнени култури с ниска степен на обработка, тъй като те запазват максимално количество витамини, минерали и фибри. Тъй като са необходими и източници на мазнини, кашата трябва да се овкуси с масло. Например зехтинът съдържа много висококачествени мастни киселини.
Ако ви е писнала кашата, плодовете ще бъдат добър източник на фибри и глюкоза. Например ябълки. Трябва да изберете такива, които съдържат по-малко плодови киселини, за да избегнете стомашни проблеми.
Като протеинов продукт можете да вземете омлет или сирене. Можете също така да изпиете чаша мляко или обикновено кисело мляко.
Друг вариант е парче пълнозърнест хляб или препечен хляб, който може да се намаже с масло и да се гарнира с парче сирене.
Но не трябва да ядете тежка храна за закуска, защото след като я изядете, ще бъде трудно да се движите. И не се страхувайте от излишните калории. В крайна сметка, колкото по-питателна е закуската, толкова по-висока е активността през деня.
Това е лесно обяснимо от научна гледна точка: най-голямата метаболитна активност се наблюдава в сутрешните часове, а на обяд метаболитната крива постепенно се понижава. И накрая, преди лягане калориите се изгарят най-бавно.