Без тях не можем да си представим хубава яхния, ароматен ябълков пай или дори класически бъркани яйца. Комплект, състоящ се по-специално от черен пипер, сол, червен пипер и дафинов лист, се съхранява в много кухни.
И това не е изненадващо, защото именно подправките придават на ястията характерен аромат.
Експертът Юлия Архипова , готвач и пекар, разказа как да измервате подправките.
Свързваме миризмата им с любимите ни вкусове. Въпреки това си струва да запомните, че не всяка подправка може да се консумира без умереност. Излишъкът може да повлияе негативно на нашето благосъстояние.
Внимавайте със солта
Солницата, за съжаление, е „задължителен“ елемент в почти всяка руска кухня. В противен случай, как да солите картофи или домати на сандвич?
Тази подправка понякога се нарича „бяла смърт“. Защото ако солта се използва в излишък, това допринася за здравословни проблеми. Увеличава риска от развитие на хипертония и сърдечни заболявания.
Някои учени посочват не повече от 5 грама прием на сол като препоръчителна дневна доза сол (това съответства на плътността, която се побира в една малка лъжица).
За целите на етикетирането на хранителните продукти с хранителна стойност, Европейският съюз създаде така наречената референтна стойност за прием на сол, която е 6 грама на ден.
Струва си да се помни, че освен дозите, които ние самите приемаме от солницата, дневният баланс включва и невидимата сол, съдържаща се в готовите продукти.
Сиренето, колбасите и пастетите могат да съдържат големи количества сол, което им придава вкус, но по този начин увеличава дневния прием на натриев хлорид.
Затова вместо да добавяте сол, опитайте да изберете друг подобрител на вкуса, като ароматни пресни билки като босилек, риган или майорана. Алтернатива може да бъде и малко рибен сос.
Лютите чушки не са за всеки
Лютите подправки могат да придадат уникален характер на на пръв поглед невинни съставки.
Лечо или зеленчукова яхния, приготвена от бобови растения с добавка на голямо количество прясно смлян пипер или лют червен пипер, може буквално да изгори в устата ви.
За това са отговорни пиперин и капсаицин, тоест вещества, които стимулират нервните рецептори в устната кухина. Но излишъкът им също може да причини вреда.
Хората с чувствителна храносмилателна система трябва напълно да избягват лютия червен пипер и чушките, за да не дразнят допълнително червата.
Канела в малки количества
Тази подправка обогатява вкуса на печива и десерти. Канелата се добавя към напитките, придава изненадващо приятен аромат.
Но в същото време дневната доза канела не трябва да надвишава приблизително 40 грама. На това си струва да обърнете внимание, особено през зимата, когато с радост добавяме кафяв прах към овесените ядки или ябълковия пай.
Кимион в умерени количества
Той е основна съставка за лазаня, кисело зеле или свинска яхния. За съжаление нашият черен дроб не може да понесе тази подправка в излишък. Този орган ще се разбунтува след прекомерен прием на интензивно ароматни зърна.
Индийско орехче
Пресни стърготини от индийско орехче се препоръчват за ориенталски ястия. Трябва обаче да се има предвид, че съдържа вещество, което навлиза в излишък в организма и има ефект върху психиката. Специалистите препоръчват да не се консумират повече от 5 грама от тази подправка на ден. В противен случай може да получите неразположения като гадене, болки в корема и дехидратация.