Магданозът, докато изглежда като съвсем обикновено зеленчуково растение в градината, всъщност има широко приложение в сферата на природното лечение. Богат на хлорофил и много други полезни вещества, този „супергерой“ от света на растенията има уникалната способност да абсорбира токсините в тялото. Покрай всичките му великолепни характеристики, магданозът е един от най-добрите помощници за храносмилането.
Магданозът и лечебните му свойства
Листата на магданоза са дар от природата за всеки, който иска да подобри своето здраве. Те стимулират отделянето на течности и помагат утоляването на глада и забързва процеса на храносмилане. Фолиевата киселина, която се съдържа в листата, е ефективен тоник за ума и нервите, особено полезен при „нерви“.
Някои от многобройните заболявания, срещу които магданозът може да действа като природна профилактика, включват сърдечно-съдови проблеми, заболявания на жлъчния мехур и метеоризъм. Той предлага диуретичен ефект, пречиства кръвта и кръвоносната система, също е чудесен ако, страдате от възпаления на бъбреците, пикочния мехур и отделителната система.
Магданозът може да предлага помощ и при различни ставни заболявания като артроза, ревматизъм и подагра. Отварата от тази магическа билка, особено приготвена от корените, ефективно облекчава множество здравословни неразположения.
При грип и простуда, магданозът не само действа превантивно, но и помага за по-бързото възстановяване.
Магданозът и храносмилането
Едно от най-големите предимства на магданоза е въздействието му върху храносмилането. Дъвченето на пресни листа магданоз преди хранене активира дейността на храносмилателния тракт и повишава отделянето на храносмилателните сокове. Това прави магданоза отличен стимулатор на метаболизма и идеален помощник за здравословното отслабване.
В големи количества, магданозените листа могат да потискат апетита, което е полезно при прекомерен апетит. Така магданозът помага за отстраняване на вредните вещества от тялото, независимо дали сте на диета или просто искате да поддържате здравословно тегло.