Догодина повече от половината българи ще получават минимална работна заплата. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев пред Нова телевизия.
От 2025 г. минималното възнаграждение у нас трябва да стане 1077 лева, но някои работодателски организации оспорват това.
Ръст на какво?
„Искаме заплатите да растат, но вие анализирахте ли на какво се дължи този ръст? В държавното управление е 27%, а средно е 15,4%”, каза Велев и уточни, че ръст има най-вече при заплатите на бюджетна издръжка и при минималната, което също е административно наложено.
„Минималната заплата трябва да се получава от 5-6-7% от хората. Тя не е цел, тя не е някаква мечта”, заяви шефът на АИКБ.
„В резултат на грешно и неправилно прилагано законодателство за миналата година 45% са получавали минимална брутна работна заплата. Догодина повече от половината българи ще получават еднаква – минимална работна заплата. Няма голяма икономика в света, която да има за цел минималната заплата да е половината от брутната средна. В Америка е 30%. При нас брутната минимална ще бъде 67% от брутната средна”, уточни той.
Недоволство в бизнеса
По думите му минималното възнаграждение трябва да е между 670 и 800 лв.
Според него бизнесът започва да се изнася. Той подчерта, че вече две големи компании, с над 1000 работници, са напуснали страната, цитират от БЛИЦ.
„Просто медиите съобщават за големите компании. Този процес набира скорост. Има масови съкращения, големи компании се изнасят, малките и средните потъват в сивия сектор”, каза още Велев.