Международна група изследователи публикува статия в списание Earth’s Future, в която се твърди, че морските водорасли могат да бъдат спасение за човечеството в случай на ядрена катастрофа на Земята, тъй като са универсален продукт.
Според Phys.org изследователите в своята работа са изследвали няколко негативни сценария за нашата планета, вариращи от падането на огромен астероид и мощно едновременно изригване на цяла група вулкани до ядрена война, в която воюващите държави биха имали време да изстрелват хиляди ядрени ракети един срещу друг.
Общото между тези сценарии е, че при всеки от тях в атмосферата ще се отделят гигантски количества сажди, които ще блокират преминаването на слънчевата светлина за много, много години. Без последното на повърхността на планетата ще започне „ядрена зима“.
Ясно е, че ако някой от хората внезапно оцелее след ядрени удари, тогава те няма да издържат дълго без храна и гориво.
В ново проучване обаче екип от учени от няколко университета в САЩ и Филипините твърди, че дори след бедствие все още ще има достатъчно слънчева светлина за фотосинтеза и растеж на водорасли. Екипът изгражда своите доказателства, като моделира пост-апокалиптичен сценарий за вида червени водорасли Gracilaria tikvahiae.
„При някои видове водорасли необходимостта от светлина за фотосинтезата може да бъде едва 50-100 µmol фотони“, казва съавторът професор Майкъл Роледа. „Слънчевата светлина в тропиците по обяд в безоблачен ден може да достигне почти 2000 µmol фотони. ” Ученият обясни, че водораслите ще абсорбират замърсителите от околната среда, но токсичните вещества, концентрирани в тях, „могат да бъдат намалени до безопасни нива“.
Според проучването, с оптимална площ за производство и подготовка, морските водорасли биха могли да задоволят 45 процента от глобалното търсене на храни само за девет месеца интензивно производство. Вярно е, че авторите на работата също така признават факта, че само до 15 процента от човешката диета може да бъде осигурена от морски водорасли поради високото съдържание на йод.
Новата работа обаче не взе предвид много важен фактор при моделирането на климата на ядрената зима, който беше взет под внимание в друго скорошно проучване . Неговите автори, между другото, предлагат съвсем различен поглед върху последствията от ядрена война, който изглежда много по-реалистичен от спасяването на света с помощта на „водорасли“.
Авторите на тази работа прогнозират „ужасни последици за целия живот по света, включително унищожаването на морския живот“.
Те също моделираха климатичните последици от войните между ядрените сили. И стигнаха до извода, че неизбежният резултат ще бъде глобалното охлаждане, при което моретата и океаните ще се покрият с лед. Морският лед бързо ще се разпространи в крайбрежните общности.
Възстановяването на океанската екосистема ще бъде много бавно.
Тя ще се простира най-малко десетилетия на повърхността и стотици години в дълбочина. А в по-студени води, като Арктика, възстановяването ще отнеме хиляди години. С други думи, морските водорасли в замръзналите океани просто ще умрат и няма да могат да „спасят човечеството“. Фактът, че минимална част от слънчевата светлина все още изтича през завесата от сажди, вече няма да има практически никакво значение за живота на Земята.