След смъртта на 15-годишния Филип, убит от пиян шофьор на пешеходна пътека, общественото внимание се фокусира на проблема с пиянството зад волана.
Екип на Нова тв проведе проверка съвместно с КАТ-СДВР и столичната полиция, откривайки три шофьора с високо ниво на алкохол в кръвта. Интересното е, че главната страховка на пияните шофьори не е възможността да навредят на някого, а опасността да бъдат лишени от своите автомобили.
По този въпрос комисар Николай Крушарски, началник на отдел „Пътна полиция“ в СДВР, подчерта необходимостта от социална нетърпимост към пияните шофьори.
Той добави, че е нужна активна роля на обществото чрез подаване на сигнали за подобни нарушения, което ще помогне в борбата с този опасен проблем.
По инициатива на заместник-главния секретар на МВР, бяха предложени законови промени, които включват сваляне на прага за допустим алкохол зад волана. Предложението беше прието на първо четене в четвъртък, което означава, че е на път да стане закон.
В развитите страни се прилагат строги мерки и към спътниците на водача.
Те носят същата наказателна отговорност, ако не спрат шофьора да кара пиян или дрогиран, което поставя допълнителен натиск върху всички участници в пътното движение.
Според старши комисар Крушарски и други пътни полицаи, най-ефективната мярка за предотвратяване на пиянството зад волана е конфискуването на автомобилите.
Това, по техните думи, има силно превантивно действие и е по-ефикасно от страха от причиняване на смърт или нараняване.
Така че, ако новите законови промени бъдат приети и изпълнени, има шанс да се засили контролът и да се намалят случаите на пиянство зад волана, което може да предотврати трагедии като тази с Филип.
Само два дни след инцидента в София, пиян шофьор бива спрян, от екип на КАТ. Ето как протече разговора на екипът на НОВА с него:
„Качих се, не мога да си обясня, просто не мога,“ казва шофьорът, който също така признава, че преди три години е бил задържан с 1.4 промила. Той отрича, че пиянството и шофирането са навик за него, но не може да предложи убедително обяснение за поведението си. „Не е практика, ама мисълта ми е, че кво да ти кажа – заблудена работа,“ добавя той.
На въпроса дали е осъзнал риска от това действие, шофьорът отговаря: „Няма да убия, но не е редно моето поведение и не пожелавам на никой това.“ Въпреки това, той признава, че е виновен и добавя: „Да бе, да бе – виновен съм. Ама не е редно бе човече, не е редно.“
Интересно е, че въпреки че твърди, че рядко пие и не е пил поне година и кусур, това е вторият път, в който е задържан за пияно шофиране. „Не ми е на шега,“ казва той, като отговаря на последния въпрос дали все още е пиян.