Вареното яйце може би е една от най-съвършените природни храни – в комбинация с малко кулинарно изкуство.
Освен ако някъде във вулкан не живее изгубено племе кокошки, се съмняваме, че някой от видовете е способен да снесе яйца, които са предварително сварени. Варените яйца доставят много протеини, много витамини и минерали и почти никакви въглехидрати – всичко това в спретната, компактна и скромна 75-калорична опаковка, която лесно се отваря (и е напълно биоразградима).
Макар че варените яйца са много вкусни и само с поръсване на сол и черен пипер, можете да добавите няколко допълнителни съставки и да ги превърнете в яйчена салата, яйца по шотландски и шою тамаго (това са маринованите яйца, които се съчетават идеално с купа рамен).
Варенето на яйце може да изглежда доста лесен процес, но винаги има какво да се подобри.
Един от проблемите при варените яйца се появява, когато се опитате да отстраните черупките, когато понякога се отделят и големи парчета от сварения белтък. Някои от триковете в този списък имат за цел да предотвратят това, а други включват различни начини за варене на яйца без тенджера с вода. Включили сме и съвети за това как да се уверите, че яйцата са сварени, точно толкова колкото искате, както и съвети за придаване на аромат по време на варенето им.
Нужното време за варене
Когато за пръв път тръгвате да варите яйце, най-добре е да знаете точно колко сготвено искате да бъде това яйце. Те могат да варират от меки яйца с течни жълтъци (и все още леко поклащащи се белтъци) до твърдо сварени яйца, при които и белтъците, и жълтъците са напълно твърди. Може да искате яйце с леко мек жълтък за гарниране на купа с юфка или салата, докато много по-твърд жълтък е подходящ за сос грибиш. Egg Info е предоставило удобно ръководство за това колко време трябва да се вари яйцето, за да достигне всеки различен етап.
За да изберете точното време за варене на яйцата, започнете с тенджера със студена вода и започнете да измервате времето, когато водата започне да кипи. Времето за готвене от три минути осигурява яйце с наистина мек жълтък и полумек белтък. След четири минути ще получите яйце, при което белтъкът е почти готов, но жълтъкът е все още течен. След пет минути белтъкът на яйцето ще бъде твърд и ще съдържа сладък жълтък. Жълтъкът на яйцето за шест минути все още ще е малко мек, а седемте минути готвене водят до стандартно твърдо сварено яйце. След осем до десет минути яйцата ви ще бъдат изключително добре изпечени. Посочените времена са за големи яйца, така че трябва да извадите една минута за средни и да добавите една, ако готвите изключително големи яйца.
Добавете сода за хляб към врящата вода, за да обелите лесно яйцата
Когато става въпрос за нещо свързано с храната, прясното винаги е най-добро, нали? Е, не във всички случаи. Някои неща са по-хубави с малко стареене, като например хубавите вина, зрелите сирена и яйцата. Да, яйца! В своята класическа книга „За храната и готвенето: Харолд МакГий съветва, че „най-добрата гаранция за лесно белене е да се използват стари яйца!“ (Да, той използва възклицателен знак и всичко останало, така че очевидно има силни чувства по въпроса.) Причината за това е, че белтъкът на по-старите яйца е с по-високо pH, което го кара да не прилепва толкова плътно към мембраната на черупката, след като яйцето се свари.
Всичко това е много хубаво, но както посочва Wired, в наши дни яйцата стават все по-пресни, тъй като веригата за доставка на храни става все по-ефективна. Както занаятчийските яйца, така и обикновените фабрични яйца от супермаркетите на практика се пренасят директно от гнездото до рафтовете на магазините без много време за зреене. За щастие, Макгий има просто решение за това: Той предлага да се добави половин чаена лъжичка сода за хляб на четвърт литър вода, използвана за варене на яйцата, въпреки че това може да им придаде вкус на сяра. Яйцата обаче и без това са с по-сериозен вкус, така че може да не забележите голяма разлика във вкуса.
Оцетът може да помогне да запазите яйцата си непокътнати
Единственият проблем при използването на по-стари яйца за варене е, че макар по-високото им, по-алкално ph да ги прави по-лесни за белене, то може да ги направи и по-склонни към напукване. Как можете да решите този проблем? Уебсайтът Survival Freedom предлага да добавите малко количество оцет към водата за готвене. Трябва да се отбележи, че оцетът всъщност няма да предотврати появата на пукнатини в черупката на яйцата по време на готвене. Вместо това той ще действа върху белтъка вътре в черупката, като я укрепва, така че ако черупката се напука, белтъкът ще остане в нея, вместо да се разлее във врящата вода. Оцетът също така помага на белтъка да се сгъсти по-бързо, а сгъстеният белтък не е течащ белтък.
Можете да използвате всякакъв вид оцет за яйчената вода, а лимоновият сок също е подходящ. Но дестилираният бял оцет със сигурност ще бъде най-евтиният вариант. Що се отнася до количеството, което ще ви е необходимо, те предлагат 2 чаени лъжички на чаша вода. Не оставяйте обаче яйцата си да седят в оцетната вода, след като сте приключили с готвенето им, тъй като оцетът в крайна сметка ще разтвори черупките. Вместо това извадете яйцата от горещата вода (за целта ще ви помогне решетъчна лъжица) и ги оставете да престоят във вана със студена вода, за да разхлабите черупките, преди да ги обелите.
Олиото също може да помогне за обелването на сварените яйца
Олиото и водата не се смесват, или поне така гласи старата поговорка. Въпреки че, както посочва списанието на Института по хранителни технологии, те определено се смесват, когато става въпрос за процеса на емулсия. И все пак това не е нито тук, нито там, що се отнася до следващия ни трик за яйца. Тук разчитаме на добавянето на олио към водата – а не на комбинирането им – за да помогнем на сварените яйца да се обелят по-лесно.
Според Bowl of Delicious, ако изсипете една-две супени лъжици от каквото и да е олио в тенджерата, в която варите яйцата, то ще успее да проникне в порестите черупки и по някакъв начин да образува смазочен слой между мембраната и белтъка. Това означава, че когато дойде време за обелване на яйцата, черупките просто ще се изхлузят! Е, донякъде. Не е чак толкова лесно, но се твърди, че е много по-лесно да обелите черупките на сварените в олио яйца в сравнение с тези, които са били варени само във вода.
Добавете малко аромат, докато яйцата се варят
Тъй като черупките на яйцата са толкова порести, защо да не сварите яйцата в бульон или някакъв подобен ароматизатор? Макар че не се срещат много рецепти, в които да се използва тази техника, няколко готвачи във форума на Stack Exchange „Seasoned Advice“ се кълнат, че тя работи и е нещо, което правят постоянно. Както обяснява един от потребителите на форума, „докато яйцето все още не е сварено, то лесно приема вкусовете на външните съставки“. Когато белтъкът се втвърди, той става устойчив на всякакви вкусове във водата. Но през първите няколко минути на варене то ще бъде възприемчиво към тях.
Един готвач отбелязва, че „винаги може да направи разлика“, ако е варил яйца във вода с оцет или без. Друг готвач споделя, че „рутинно хвърля яйцата във варивата от морски дарове, а понякога вари само яйца във вариво от раци или други подправки (Old Bay и др.)“. Още един човек споделя как 7-Elevens в Тайван варят яйца в бавна тенджера с пакетчета чай, като казва, че „яйцата се оказват кафяви през цялото време и по-дългото варене води до по-дълбок кафяв цвят“. Тези яйца с чай, които са популярна закуска и в Китай и други азиатски страни, не само придобиват цвят, но и много вкус от чая и другите подправки, използвани при приготвянето им.
Да, можете да използвате мултикукъра за варене на яйца
Независимо дали сте получили Instant Pot за празниците, или сте си купили такъв на Черния петък, може би сте в търсене на техники за готвене, които да използват този чуден уред за работа. Някои ентусиасти на мигновената тенджера настояват, че готвенето под налягане е най-добрият начин за варене на яйца – според блога A Mind Full Mom варените в мигновена тенджера яйца са абсолютно лесни за изпълнение. Те обясняват, че жълтъците на сварените в Instant Pot яйца никога не позеленяват, а черупките им просто се изхлузват.
Ако искате да опитате да сготвите яйцата в Instant Pot, просто следвайте „правилото на петте“, което означава, че трябва да са необходими пет минути, за да се загрее тенджерата/да се повиши налягането (резултатите могат да варират), пет минути, за да се сготвят яйцата, още пет минути, за да се освободи парата, и след това последни пет минути, за да се накиснат яйцата в студена вода. (За да започнете, налейте една чаша студена вода във вътрешната тенджера, поставете яйцата върху решетка (правят се специални решетки за яйца, ако правите това често), затворете тенджерата и я настройте да се готви на високо налягане за пет минути. След като времето изтече, оставете парата да се освободи по естествен начин в продължение на пет минути, след което внимателно извадете яйцата в купа със студена вода за последната петминутна стъпка.
Готварската тенджера също е подходяща за варене на яйца
Ако не сте се поддали на партньорското готвене под налягане и гордо не ползвате Instant Pot, може би ще ви е интересно да научите, че добрата стара бавна готварска печка може да се превърне в перфектно устройство за варене на яйца. Това е чудесен начин да ги приготвите, ако искате да имате под ръка варени яйца, които да използвате в рецепта, която ще назовете по-късно, но не ви трябват веднага. Както при повечето готварски продукти, този метод за готвене на яйца е доста лесен и се забравя.
Макар че има хора, които твърдят, че яйцата могат да се приготвят в глинен съд, без да се използва вода, в блога Wannabite се казва, че този метод никога не е работил за тях. Освен това водата от чешмата по принцип е безплатна, така че няма нужда да я пропускате. Вместо това сложете яйцата в тенджерата на един ред, покрийте ги с вода, след което добавете малко сол. Гответе яйцата на висока температура в продължение на 2 часа и половина, но не позволявайте на тенджерата да превключи на настройката „поддържане на топло“, след като са готови. След 2 ½ часа още няколко минути нагряване вероятно няма да навредят твърде много на яйцата, но най-добре е да ги извадите от горещата вода и да ги поставите в студена баня скоро след изтичане на времето за готвене. След няколко минути охлаждане в студена вода тези бавно сварени яйца ще бъдат готови за белене и консумация.
Можете дори да варите яйца в кафемашината си
Дори и да нямате бавно готварска печка, може би ще успеете да се включите в приготвянето на яйца, стига да притежавате кафемашина. Дори и по-малка може да свърши работа – LeafTV отбелязва, че би трябвало да можете да поберете две яйца в мини кафеварките, които са стандартно оборудване в много мотелски стаи. Стандартната кафеварка обаче може да побере до половин дузина яйца.
За да започнете приготвянето на яйца в кафеварка, напълнете резервоара за вода докрай, поставете яйцата в кафеварката и след това просто натиснете бутона за стартиране. Кафеварката ще загрее водата до почти кипяща, ще я излее върху яйцата и след това ще поддържа горелката топла, докато те се готвят. След пет или шест минути ще имате меко сварени яйца, а след 10-12 минути – твърдо сварени. Дръжте яйцата в касеролата, докато внимателно изливате горещата вода, след което я напълнете със студена вода и оставете яйцата да престоят, докато изстинат достатъчно, за да се обелят.
Или се осмелете да използвате съдомиялната машина
Много преди домашните машини за су-видео да бъдат лесно достъпни, домашните шефове откриха, че можете да постигнете подобен ефект чрез готвене на храни в съдомиялната машина. Ако пускате машината единствено с цел да сготвите яйцата си, това не е нито времево, нито енергийно ефективен метод. Ако обаче нямате нищо против да вършите няколко неща на веднъж работа, винаги можете да сготвите партида яйца, докато използвате съдомиялната машина по предназначение.
Но чакайте, ще попитате, няма ли яйцата да имат вкус на сапун? В края на краищата току-що обяснихме как черупките са порести и ароматите във водата могат да проникнат в белтъците. Е, тайната на готвенето в съдомиялна машина се крие в създаването на херметично уплътнение. Това, което ще трябва да направите, е да намерите няколко стъклени буркана с винтови капачки, в които да държите яйцата си. Сложете яйцата в бурканите, напълнете бурканите с вода, завийте капачките и пуснете съдомиялната машина да работи. Ако приемете, че температурата на водата е настроена на 140 F, едночасовият цикъл ще ви осигури партида меко сварени яйца и много чисти съдове, за да ги поднесете.
Има и електрически яйцеварки
Варите ли редовно яйца? Може би спазвате кето диета или ви канят на много пикници. Може би вярвате, че едно яйце на ден държи лекаря далеч – каквито и да са причините, може би искате да инвестирате в електрическа печка за яйца. Всъщност това не е чак толкова голяма инвестиция. Както пише SF Gate, тяхната представа за „перфектна“ закуска започва с готварска печка за яйца, която те са закупили за по-малко от 20 лева.
И така, какво прави една електрическа печка за яйца, за да си заслужава мястото на плота? Тази печка ще свари половин дузина яйца точно така, както ги харесвате – меки, средни или твърди – и се предлага с чаша, която ви позволява да измервате точното количество вода. Тя се предлага и с тава, в която яйцата могат да останат, докато ги извадите и ги залеете със студена вода. Има дори тавички за готвене на яйца без черупки: гответе яйцата цели и те ще бъдат поширани; разбърквайте ги и те ще се превърнат в омлет. И така, това ли е уредът, без който не можете да живеете? Може би. Но във всеки случай е достатъчно евтин, за да го пробвате, стига да имате място в кухнята си.
Сварете яйца без вода във фурната
Всички методи за варене на яйца, които разгледахме досега, имат една обща черта – включват гореща вода. Всъщност по дефиниция вареното яйце до голяма степен изисква използването на вода в процеса на готвене. В противен случай то не е истински сварено. От техническа гледна точка тези варени във фурна яйца са малко оксиморон, но фактът, че се пекат в черупките, води до краен продукт, който е много близък до варените във вода. Освен това не е нужно да се притеснявате, че ще се напръскате, докато изливате врялата вода в канализацията.
За да приготвите тези печени варени яйца, ще ви е необходима форма за мъфини. Сложете по едно яйце във всяка чашка, след което поставете тавичката в предварително загрята фурна на 325 F. Според удобна таблица, съставена от Wholesome Yum, след 20 минути готвене яйцата ви ще бъдат меко сварени, но все още много течни. След 25 минути яйцата ще бъдат средно сварени с меки жълтъци, а след 30 минути ще имате напълно готови твърдо сварени яйца. След като извадите изпечените яйца от фурната, все пак трябва да ги потопите в студена вода, за да спрете процеса на готвене и да ги подготвите за белене.
Използвайте този трик от TikTok, без да белите яйцата
Кулинарните хитрини на TikTok могат да бъдат доста хитови, но някои от тях са доста легитимни – поне ако знаете какво получавате. В този вирусен видеоклип на TikTok за приготвяне на варени яйца без белене частта без белене е вярна, но описването им като „варени“ е малко разтегливо. Всъщност това са просто печени яйца – чисто и просто. Същите, които бихте получили, ако разбиете яйцата в чашки за мъфини, рамекини или половинки от авокадо.
Изглежда, че обратът тук е в това, че яйцата се приготвят не в отделни порции, а в тавичка. Създателят на TikTok просто чупи яйцата в намазнена тавичка и поставя тази тавичка в по-голяма, която е наполовина напълнена с вода (това се нарича bain-marie, ако искате правилната терминология). Тя готви тигана на 350 F в продължение на половин час, а резултатът е твърд правоъгълник от неукрасени яйца, които могат да бъдат нарязани и използвани в яйчни салати или други подобни продукти.
Един доста гениален трик
Може би сте прегледали този списък и сте решили, че ще се придържате към изпитания метод на варене на яйцата по начина на Merriam-Webster, или „подлагането им на действието на вряща течност“. В края на краищата наистина не можете да надминете метод за готвене, който служи на човечеството от 30 хилядолетия. И все пак има още една хитрост за варене на яйца, която наистина трябва да опитате, благодарение на Жак Пепен, най-добрият приятел на Джулия Чайлд. За да го направите, ще ви е необходим само палец (чист, разбира се), както и едно неварено яйце.
След като вземете палеца в едната си ръка, а яйцето в другата, намерете по-големия край на яйцето, след което използвайте палеца и кабърче, за да направите малка дупка в черупката. Сега сварете яйцето, както обикновено. Това, което току-що направихте, е (може би) да позволите на някои от газовете да излязат от вътрешността на яйцето и/или да позволите на малка част от водата за готвене да проникне вътре. Твърди се, че и двете събития помагат за по-лесното обелване на яйцето, а първото може да предпази яйцето от счупване по време на готвене. Може и да не сме наясно как точно действа трикът с палците, но само одобрението на Пепин ни е достатъчно.