От ликвидирането на Бюрото за защита ще спечели само мафията и сериозно ще бъде затруднена борбата с престъпността. Това заяви главният прокурор Иван Гешев преди заседанието на правната комисия в парламента, която обсъжда неговия доклад за дейността на бюрото през последната година и половина. От „Демократична България“ има внесен законопроект Бюрото да премине към правосъдното министерство. Гешев коментира, че се надява фокусът да не е по емоционални причини. Той добави, че след бюджета втората най-важна тема в държавата е главният прокурор.
Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов заяви, че прокуратурата прилага избирателно закона за едни и си затваря очите за други. „Няма разследване за кюлчетата, за Мата Хари, има записи и много лесно може да се установи коя е“, каза Йорданов на заседанието на правната комисия, в което участва и главният прокурор Иван Гешев.
След като Гешев каза, че включването на Бюрото по защита към главния прокурор в акцията в президентството, когато бе арестуван президентски съветник, е станало по предложение на наблюдаващия прокурор, Йорданов се обърна към Гешев с думите: „Нарушихте неписания договор между институциите и обществото“ и „всяко едно действие може да го опаковате по законов начин“. Законите се правят, за да служат на гражданското общество, подчерта Йорданов и изказа увереност, че бюрото за защита ще бъде прехвърлено към Министерството на правосъдието и за това има политическа воля.
„Много трудно е да отговориш на политически тези с юридически аргументи“, отговори Гешев. Той изрази готовност да се лиши от охраната си, защото „никой не ме е карал да ставам главен прокурор насила“ и предложи на депутатите да питат вътрешния министър Бойко Рашков защо е нужно да бъде охраняван. „Не се притеснявам дали ще ме охраняват или не. Направете така, че България да е първата държава в ЕС, в която да не се охранява главния прокурор“, каза Гешев.
Какъв беше мотивът, с който уважихте предложението на наблюдаващия прокурор да се осъществят дейностите в Президентството? На този въпрос на конституционалиста и депутат от „Демократична България” Атанас Славов и дали си признава грешката, главният прокурор Иван Гешев отвърна, че „това е фалшива новина”.
Президентството, самата сграда, няма някакъв имунитет. След като има съдебни разрешения, не можем да коментираме, а трябва да ги изпълняваме. Не мога да забраня политически оценки като „рейд” и „нахлуване”, но те не са верни, добави Гешев. Не съм разрешил да се извършат действията в Президентството. Наблюдаващият прокурор предлага на главния да участват служители на Бюрото по защита на свидетелите – това е процедура, аз не съм я разпоредил, разрешил съм. Същият беше подходът в МОСВ (при ареста на Нено Димов), обясни Гешев, като се оправда, че ако МВР било ангажирано, министърът щял да предупреди колегите си от изпълнителната власт. „Честно казано не мога да възпроизведа аргументите на наблюдаващия прокурор”, добави главният прокурор.
Източник: Трафик