Пайовете се превърнаха във важно откритие в кулинарния свят. По същество за древните хора паят е бил вкусен хляб с пълнеж. По-късно концепцията за пайовете се развива и рецептите стават по-сложни. През Средновековието храната става не само метод за засищане на тялото, но и забавление. Имаше специални пити с живи животни. Вътре в тестото се слагаха малки птици, мишки и катерици. При разрязване животните изскачаха пред гостите на трапезата. Днес паят се прави много по-хуманно, отколкото в миналото. Ще ви кажем как да направите сочен пай с месо.
Съставки за тестото за пай:
- Топла вода – 400 мл;
- Мая – 1,5 ч.л.;
- Захар – 1 супена лъжица;
- Сол – 1 ч.л.;
- Яйце – 1 бр.;
- Олио – 3 супени лъжици;
- Брашно – 600 гр.
Съставки за пълнеж:
- Кайма – 400 г;
- Картофи – 2 бр.;
- Лук – 2 бр.;
- Олио – 40 мл;
- Сол – ½ ч.л.;
- Универсална подправка – 1 ч.л.;
- Червен пипер – 1 ч.л.
Приготвяне на пай с месо:
Изсипете маята, захарта и солта в купа с топла вода и разбъркайте, докато песъчинките се разтворят. Разбийте едно яйце във водата, добавете олио и разбъркайте отново. Изсипете брашно в сместа и омесете с ръце еластично и меко тесто.
Събираме тестото на топка и го оставяме на топло под целофан за час.
В това време за плънката нарежете лука на четвърт кръгчета и го сложете в каймата. Нарежете обелените картофи на тънки кръгчета, посолете и залейте с олио. Към плънката добавете универсална подправка и червен пипер и разбъркайте.
Надупчете тестото и разделете на 4 топки, 2 от тях по-големи. Разточете по-големите топки на плоски блатове с диаметър 30-33 см.
Поставете плънката върху всяка питка, разпределете я по повърхността, но не стигайте до ръба – оставете 2 см. Разточете останалите малки парчета според диаметъра на плънката върху голяма питка.
Покрийте пълнежа с малките блатове върху големите блатове. Запечатваме ръбовете на пайовете. Намазваме отгоре с яйце и правим дупка в средата.
Поставете пайовете върху тава, покрита с хартия за печене и печете на 170 градуса за 40 минути. Резултатът е сочен и ароматен пай с месо. Може да замени класическите пайове.