Много арестувани серийни убийци са правили този тест и са отговорили правилно. Какво бихте отговорили?
Този тест е изобретен от известен американски психолог, който тества сходството на мисленето на обикновените хора с мисленето на убиец.
„Погребение. Две сестри погребват майка си. Една от сестрите забелязва красив млад мъж. Никога преди не го беше срещала. Тя се влюбва в него. Това е любов от пръв поглед! Всичките й мисли са само за него. Седмица по-късно тя убива сестра си. Въпрос: защо?
Но ще започнем статията не с верния отговор, а с определения. Всеки сериен убиец е психопат, който е преминал към „тъмната страна на Силата“. Но не всеки психопат може да стане маниак. Нека да разгледаме етимологията на термина „маниак“. Каква е особеността на психологията на техните личности? И каква е връзката между горната задача и логиката на маниаците? Отговаря Елена Ян – д-р, преподавател, психолог, психотерапевт.
Характеристики на психологията на маниаците
Маниаците може да не станат серийни убийци, но ако са налице развиващи се маниакални тенденции, тогава в даден момент точката, от която няма връщане, може да бъде премината. И човек, придобил вкус към едно престъпление, може да не спре.
Според изследване на психолога Кевин Дътън, хора с психопатични наклонности най-често се срещат сред хирурзи, адвокати, политици, военни, полицаи, треньори и духовници. Това е точно същата каста, която е стигнала до „светлата страна на Силата“ и използва психопатични „бонуси“ в екологична посока за обществото.
Психопатията не е медицински термин, а обозначение на типичен набор от качества. Експертите на ФБР включват безчувственост, измама, лош контрол на поведението, егоцентризъм и повърхностни емоционални реакции.
Наличието на психопатични тенденции в адекватна социална проява обаче е свързано с намалена емпатия, студена пресметливост, ясна и структурна логика, присъща на блестящите представители на горепосочените професии.
Как един маниак ще реши този проблем?
Психопатите имат няколко типични промени в областите на мозъка, участващи в емоциите, самоконтрола, планирането и емпатията. Това е физическа неспособност за съчувствие и покаяние, емоционална повърхностност и отричане, неприемане на обществените морални норми. Както и патологично желание за власт и постигане на целите на всяка цена.
Следователно, решавайки горния проблем, отговорът на потенциалния маниак е „за да види този човек отново на погребението“.
Обяснение на отговора
В този случай импринтингът проработи – запечатване на събитие в паметта. И се оказва неадекватна връзка в главата: „погребение = среща с човек“. Появяват се натрапчиви мисли и желания, които са придружени от незабавното „искам“, „доведи го при мен“.
И тъй като на такива хора напълно им липсва емпатия и състрадание, убийството на сестра, за да постигнат целта си, няма да е нещо неморално. По-скоро, напротив, „потенциалният съперник” се елиминира в този вид неадекватна любов. И тогава „две цели се поразяват с един изстрел“.
Какъв е логичният завършек на проблема?
Ако един млад мъж е психически здрав, тогава без значение от резултата при контакт с такава жена, той няма да оцелее. Освен ако не отиде на другия край на света, без да остави никакви следи след себе си, което е трудно в съвременния свят.
В този вид връзка, ако това се случи, човекът постоянно ще се чувства сякаш ходи по счупено стъкло. И когато той иска да ги наруши, което ще покаже неговата адекватност и невъзможност да бъде в такъв контакт, тогава той няма да бъде щастлив. Защото тогава той ще се натъкне на маниакална ярост и ще пусне „демона“ навън. Момичето-убиец ще иска да се отърве от него като обект, който е обидил нараненото й его.
И ако той е същият като нея, тогава те могат да бъдат много удобни в контакт и тогава няма да е добре за околните.
Във всеки случай изходът от подобна история е потенциално опасен за някого, защото едно престъпление вече е извършено и жената има опита в себе си, че „това е възможно“. Безвъзвратно се заличават границите на позволеното и разбирането за „може и не” в психиката.