Подхранването със суроватка е ефективна техника, която опитните градинари активно използват в своите градини. Това im позволява да увеличат плодородността и да предпазят растенията от болести. Най-често суроватката се използва при краставици и домати, но тя ще бъде полезна за почти всички зеленчуци и дори за овощни дървета.
Сега ще ви разкажем за начините, по които трябва да се прави това, за да получите реколта, каквато никога не сте имали досега.
Богата на микроелементи, минерали, лактоза, протеини, въглехидрати и витамини, суроватката е страничен продукт от производството на сирене и извара.
Този естествен тор носи безценни ползи за растенията. Компонентите ѝ включват цинк, желязо, калций, калий, фосфор и аминокиселини, които помагат на растенията активно да изграждат зелена маса и да произвеждат качествени плодове.
Освен това при пръскане разтворът на млечна киселина покрива листата с тънък филм, който е непробиваема бариера против увреждане. А насекомите вредители загиват, защото не могат да усвоят лактозата, съдържаща се в серума.
За какви растения се използва серумът?
Суроватката най-често се използва за подхранване на краставици и домати. Добре се приема и за тиквички, тикви, лук, репички, ряпа, моркови, цвекло.
За овощните дървета суроватката е полезна за ябълковите дървета, от градинските цветя – розите и божурите. Разтворът на серума е ефективен срещу патогените при късното гниене и брашнестата мана .
Как се приготвя?
Ако трябва да извършите третиране на корените, разредете суроватката във вода със стайна температура в съотношение 1 към 10. Залейте кореновата система с този разтвор в радиус от 50 см от стъблата на растенията.
Листният разтвор е най-добре да се направи с вода и суроватка в съотношение 3 към 1.
За по-добра адхезия добавете няколко супени лъжици течен сапун.
Използвайте само прясно приготвен продукт. Ако суроватката започне да ферментира, може да се появи нежелана патогенна микрофлора, която е вредна за растенията.
Кога е най-добре да се направи?
Краставиците трябва да започнат да се подхранват със серумен разтвор след появата на първите листа. Интервалът между пръсканията трябва да бъде 1-2 седмици.
Доматите, подобно на краставиците, се третират 7 дни след засаждането. А след това веднъж седмично през целия вегетационен период. Последното връхно подхранване се извършва няколко дни преди прибиране на реколтата.
Интересен факт: 100 грама мляко съдържат 125 mg калций , докато изварата, която се произвежда от мляко, съдържа само 70 mg. Къде отива останалата част от калция? Когато правите извара, той отива в суроватката.
Суроватката като цяло е много подценяван продукт. До 20% от белтъчините, почти всички витамини от група В и 60-80 % от минералите от млякото остават в суроватката. Така че тук вече всеки трябва да избере за себе си: да пие суроватка или да подхранва краставиците с този полезен продукт.