Още от следващата година, българските работодатели и служители ще могат да използват електронни ваучери за храна, благодарение на нови законови промени. Това стана ясно от съобщение на финтех компанията, която управлява платежната инфраструктура в страната.
Според новото законодателство, от 1 юли 2024 г. ваучерите за храна ще станат изцяло дигитални. От 1 януари догодина стартира периода за преход, в който ще има ваучери и на хартия.
Какви ще са ограниченията?
Системата ще бъде технически настроена така, че да не позволява теглене на пари в кеш или смяната на ваучерите срещу пари. Ваучерите ще могат да бъдат използвани само за покупка на хранителни продукти и не ще могат да бъдат използвани за закупуване на тютюн или алкохол. Ще работят като банкова карта, а не на фиксиран номинал. Сега, ако имаш ваучер за 5 лева, не можеш да си купиш за по-малко пари, защото не ти връщат ресто. Дигиталните ваучери ще позволят да харчим парите на части.
Работодателите ще бъдат отговорни за предоставянето на информация към оператора на ваучери и зареждането на пари по електронните носители на своите служители.
Ще има ли някакви допълнителни разходи?
Компанията за финансови технологии увери, че технологичната платформа за електронните ваучери не изисква допълнителни инвестиции от страна на участниците. Решението се предлага по модела „Платформа като услуга“ (PaaS), което значи минимални разходи за поддръжка. Въпреки това, компанията призна, че е възможно операторите да начисляват някаква допълнителна такса или такси, във връзка с обслужването на търговците или работодателите.
Ето системата, която ще обслужва ваучерите ни
Във връзка с новата система, „БОРИКА“ АД ще предложи нов продукт, който ще е с марката bcard, наречен „bcard е-ваучери“, който ще отговаря на регулаторните изисквания към електронните ваучери за храна. Очаква се властите да приложат необходимите промени в Наредба 7 на финансовото министерство. Експертна група в момента работи по тях. Това ще очертае рамката за издаване и администриране на ваучерите.
От министерството искат да запазят основите на настоящия режим на работа
Смятат, че шестмесечния преходен период е достатъчен за разширяване на мрежата от договори между магазини, работодатели и оператори, както и операторите да приведат технологиите в съответствие с новата система.
За сега ще остане лимитът от 200 лева на месец за служител, които да са под формата на ваучери, освободени от данъци и осигуровки