Миналото лято кореспондентите на Bloomberg, въоръжени със сателитни снимки, отидоха в град Ханджоу в търсене на обекти с изоставени електрически автомобили, които бяха широко обсъждани в социалните мрежи. Кадри от подобни „гробища“ бяха широко публикувани преди няколко години, а през 2023 г. феноменът отново привлече вниманието на обществеността, включително извън Китай, поради видеоклипове на английски език, които бяха широко разпространени в интернет.
Журналистите на агенцията всъщност успяха да открият, че в Ханджоу има масови „погребения“ едновременно в няколко района на града.
Феноменът на изоставените автомобили изглежда е страничен ефект от бързото развитие на пазара на електрически превозни средства в Китай. Страната днес е доказала, че е уверен лидер в тенденцията на световно ниво.
Американски YouTube блогър с аудитория от 1,4 милиона души, който говори за живота в Китай, публикува видео в средата на юни, озаглавено „Китай изхвърля цели полета с електрически автомобили – те са оставени да изгният“.
Причината за появата на такива гробища, казва авторът на видеото, е постоянното желание на Китай да създаде вид на успех.
Всички тези изоставени коли обясняват рекордния успех на Пекин в електрифицирането на транспорта, обявява блогърът. Той апелира и към проблема с фалшификациите в името на субсидиите: колите не са продадени, а просто са оставени да изгният, отчитайки завишени данни за продажбите.
Именно услугите за споделяне на автомобили, както и таксиметровите услуги, работещи по модела на Uber , очевидно са станали преките виновници за това, че гробищата за електрически автомобили наистина продължават да съществуват в Китай от години – и то не за първи път.
Концепцията за споделяне на автомобили като цяло се оказа не много подходяща за КНР.
Според автора на канала Inside China Auto в действителност такива пътувания са както доста скъпи, така и не много практични, тъй като други видове транспорт в големи китайски градовете са по-ефективни във времето.
Това „гробище“, за което се говори в пресата от 2019 г., не е изчезнало дори до лятото на 2021 г., дори стига до японската телевизия.
Връзките между паркингите за изоставени автомобили и компаниите за споделяне на автомобили и таксиметровите услуги се обясняват с факта, че в началните етапи на развитие на пазара в Китай те са били основните купувачи на електрически автомобили, обясни Хуанг Йонг, старши анализатор в JSC Automotive. „Много малко частни потребители решиха да ги закупят“, каза експертът , коментирайки последните открития на Bloomberg.
Журналистите от Bloomberg смятат, че именно появата на нови, по-функционални модели може да доведе до простото изоставяне на старите.
Именно около тезата, че старите автомобили са ненужни на пазара, се гради реакцията на материала на Bloomberg в китайската преса. Местният онлайн вестник The Paper обяви , че публикацията на Bloomberg е била подвеждаща за читателите.