Учените помолили здрави млади доброволци да правят по едно трисекундно свиване на бицепса два или три дни седмично в продължение на четири седмици. Ръцете на тези, които се упражнявали два пъти седмично, не показали промяна.
Но групата с три пъти седмично е станала по-силна. Силата им при вдигане на тежест се повишила средно с 2,5 %. При сваляне на тежест силата им се увеличила с 3,9 %.
Ръководителят на изследването, проф. Казунори Носака от австралийския университет „Едит Коуан“, заяви: „Нашата работа показа, че редовните, по-кратки упражнения са по-полезни от една или две големи тренировки през седмицата. Сега имаме по-ясна представа къде е критичната точка, при която започват да се наблюдават значими ползи от такива минимални упражнения.“
Професор Носака добави: „Мускулните адаптации се случват, когато сме в покой, така че мускулите се нуждаят от почивка, за да подобрят силата и мускулната си маса.
Трябва да се отбележи, че упражнението е било само три секунди, така че почивката между упражненията в проучването е била близо 28 800 пъти повече от времето на упражнението. Но изглежда, че мускулите обичат да бъдат стимулирани по-често, особено за малкия обем упражнения за укрепване на мускулите.“
Професор Носака признава, че за някои хора 20 минути упражнения на ден не са възможни, и заявява, че дори само пет минути на ден могат да имат значение. Той каза: „В този случай е необходимо да се вземат мерки за подобряване на състоянието на организма:
„Разбира се, необходими са още проучвания, за да се потвърди това, но последните ни проучвания показват значението на натрупването на малък обем упражнения колкото е възможно по-често през седмицата.
„Важно е да се отбележи, че дори много малко количество упражнения може да има значение за нашето тяло, ако се извършва редовно.“ Проучването е проведено в сътрудничество с Университета за здраве и благосъстояние в Ниигата, Япония.