Кончината на голямата журналистка Нери Терзиева покруси цяла България. Няма спор, че тя бе един от най-качествените хора в своята сфера. Нери напусна този свят на 70 години навръх 2 юни. Вече няколко нейните близки приятели и колеги не спират да споделят спомени за нея и работата ѝ.
Едно от емблематичните лица от златната ера на БНТ, Нери Терзиева знаеше, че за съжаление животът ѝ е към края си. Тя страдаше от едно от най-тежките заболявания – диабет, като в един момент тялото ѝ вече нямаше сили да се бори.
Малко преди последния си ден, Нери е разговаряла с най-близките си хора и категорично им е забранила да плачат за нея. Тръгва си със следния завет: „Имах хубав живот, не съжалявам за нищо. Забранявам ви да плачете за мен, нашето поколение преживя много, но вече си отива и сигурно е за добро. Пазете децата, те са всичко на този свят“.
Нери Терзиева успява да направи страхотен екип с Асен Агов в Екип 2 на БНТ, където се конкурираха за любовта на зрителите с Емилия Иванова и също покойния Райчо Райчев.
Децата винаги са били болна тема за Нери и тя не спира да се бори за благото им. Тя има една дъщеря, която я поставя пред сериозно предизвикателство, тъй като се ражда глухоняма. Журналистката полага кански усилия, за да ѝ осигури нормален живот. Но успява! Щерката на Терзиева завършва училище с отличие, а след това и завършва за зъболекар в Медицинския университет.
Дори и в последните си години, Нери Терзиева води битки за децата. През 2017 тя успява да постигне голяма победа, лично убеждавайки премиера Бойко Борисов да предостави правителствения „Фалкон“ за превоз на болно дете от Бургас до София.
До последните си часове една от големите болки на Нери остава проведения у нас Възродителен процес и насилствената смяна на имената на българските турци. Тя силно страда, че нито един от главните виновници за това не понася никакви последствия за действията си. Както вероятно знаете, самата тя е туркиня и се ражда с името Нериман, но на екран дебютира с българското „Нели“. След години тя ще напише сценария на филма „Откраднати очи“, който разказва именно историята на преживяното от българските турци в този период от време.
Източник: Площада