Аналгетиците са група от лекарствени средства, които се използват за облекчаване на болкови синдроми от различен произход. Те се предписват в широк спектър от случаи: от главоболие до палиативни грижи.
Неотдавна учени проведоха проучване, чиито резултати ги изненадаха. Защо и какво откриха – в материала „Рамблер“.
Проучване
В новия експеримент участвали повече от 340 души, страдащи от остра болка в долната част на гърба или врата. На половината от тях били дадени опиоидни аналгетици, а на всички останали – същия вид плацебо.
След шест седмици учените възнамерявали да разберат кой се чувства по-добре и не изпитва силна болка. Оказало се, че лекарствата не само не донесли видима полза на участниците, но само влошили здравословното им състояние.
Резултати
На първо място, участниците в контролната група не можели да се похвалят с липса на болка или с нейното намаляване – т.е. те се чувствали приблизително по същия начин, както другата половина от изследваните лица. Второ, тези, които са приемали аналгетици в продължение на месец и половина, са се оплаквали повече от гадене, замайване и запек. На трето място, те отбелязват промени в психическото си състояние и поведение: промени в настроението, замъглено съзнание.
„Нашето проучване предоставя убедителни доказателства, че опиоидите имат ограничена роля при лечението на остра болка в кръста и шията. Предизвикателството е да се съобщи тази нова информация на широката общественост и да се приложат резултатите в практиката.“
Опиоидите са едни от най-често предписваните болкоуспокояващи за хора с болки в кръста и шията, казват експертите.
В Австралия например почти половината от пациентите с такива симптоми получават предписания от личните лекари за опиоидни аналгетици, които включват оксикодон.
Според авторите на проучването тези лекарства са не просто безполезни: те са вредни за организма и при неправилно дозиране могат да причинят сериозно отравяне или дори смърт. Често срещан симптом на тези лекарства е засилването на болката, която се предполага, че облекчават.