Стоил Алипиев, председател на КЗП, разкри как вървят проверките на фирмите за бързи кредити. Според предварителните анализи, че 90% от случаите има нелоялни практики, които водят до по-големи суми от реално дължимите. Дали ще чрез грешно изчисляване на сумите, нелоялни неустойки, изискване на незаконни или недължими такси или комисионни, няма значение. Вариантите са много.
Да разгледаме повече за тези комисионни и такси
Те често остават извън формулата за годишните разходи, водят до горница оскъпяване и хората разбират накрая. Често става въпрос за начисляване на някакви суми към месечната вноска за погасяване.
От КЗП са попаднали на това в членове в договорите за кредит, в други случаи е при общите условия.
- Например, че ще има неустойка, ако не заведете поръчител за кредита.
- Има такива начисления, ако ви разгледат искането за кредит експресно. Последното е изрично забранено, тъй като разглеждането на документите е присъща за бранша дейност.
- Попаднали са на случаи, при които грешно се изчислява сумата за предсрочно погасяване. Отиваш на 3-то число да си погасиш кредита, а ти смятат сумата до датата на падежа, например 26-то число.
Попадали са на случаи, в които, когато изчислиш всичко, крайният резултат е над пет пъти размера на мораторната лихва. Има случаи, в които оскъпяването стига до 175% процента. Чудовищно е.
В крайна сметка са установени около 40 нелоялни практики до момента
Има 20-30 нарушения на закона за потребителските кредити и то на 15% от проверката на фирмите в бранша. На база на предварителните доклади. Тепърва има още много работа. Вече са издадени наказателни постановления, с осреднен размер на санкцията, която е между 2 и 50 хиляди за нелоялна търговска практика. Дори има приключили съдебни дела, които са потвърдили тези санкции.
Искам да ви върна в началото на разговора. Има ли някакви резултати вече от проверките?
От КЗП отбелязват обаче, че депутатите трябва да помислят за други лимити на наказанията, защото да глобиш някой с един милиард оборот с 50 хиляди лева е нищо. Друг пък, който има 500 хиляди лева оборот, може да фалира. Най-добре е да не е фиксирана сума, а процент от оборота на компанията.