В няколко статии в интернет се твърди, че капсулите за кафе съдържат химикали, които са вредни както за околната среда, така и за човешкото здраве. Тези твърдения не са нови; от 2016 г. насам подобни материали периодично и по различно време се появяват в българското онлайн пространство. Включват ли капсулите за кафе вредни съставки и застрашават ли те както околната среда, така и здравето на своите потребители? Factcheck.bg проучи твърденията и се сдоби с информация.
Капсулите за кафе съдържат канцерогенния фуран?
Според изследване на Университета в Барселона от 2011 г. кафето, приготвено в машина за еспресо, и по-специално кафето, приготвено от капсула, съдържа повече фуран, отколкото кафето, приготвено в машина за филтърно кафе. Авторите продължават с твърдението, че в нито едно от изследваните кафета не са установени нива на фуран, които могат да се считат за вредни за човешкото здраве.
Главният автор на изследването и професор по аналитична химия в Университета в Барселона Хавиер Сантос отбелязва, че „по-високите нива на фуран в кафето в капсули се дължат на факта, че херметически затворените капсули не позволяват на фурана, който е силно летлив, да се изпари“. Той продължава, като казва, че фуранът се изпарява толкова повече, колкото по-дълго кафето се оставя в чашата.
Къде се появява фуранът и какво представлява той?
Според Европейския орган за безопасност на храните фуранът и свързаните с него 2- и 3-метилфурани са химически замърсители, които се появяват по естествен начин при топлинната обработка на хранителните продукти, особено при готвене. Това са вещества, които винаги са присъствали в ястия, които са били сготвени или претоплени.
Реакцията на Мейяр, която протича при нагряване на храни и напитки, води до образуването на фурани. Когато храната се готви, тя предизвиква покафеняване на храната. Фуранът може да се открие и в някои видове дървесина, автомобилните отработени газове, дима от въглища и дърва и цигарения дим.
Токсичен ли е фуранът за здравето на хората?
Посочват, че „консумацията на фурани и метилфурани с храната може да доведе до дългосрочно увреждане на черния дроб. Бебетата са по-податливи, тъй като могат да консумират готови ястия в буркани и консерви, които съдържат фуран. Останалата част от населението е изложена на риск чрез кафето и ястията от зърнени култури.
Д-р Хеле Кнутцен от заяви, че „като се имат предвид проучванията върху животни, стигаме до заключението, че най-критичните последици за здравето са увреждането на черния дроб и ракът на черния дроб“.
Фуранът е включен в категорията химикали „с възможно канцерогенно действие“ от Международната агенция за изследване на рака.
В света на науката няма съгласие по този въпрос.
Изследването на Университета в Барселона твърди, от една страна, че количествата фуран във всеки изследван от тях сорт кафе са безопасни. Човек би трябвало да консумира 200 разтворими кафета, 30 кафета от машина за еспресо или поне 20 кафе капсули всеки ден, за да достигне опасни нива. Тези изчисления са направени при използване на 40 милилитрови кафета и средно тегло на консумиращия от 70 килограма.
От друга страна, според Съвместния експертен комитет по хранителните добавки към СЗО и Организацията по прехрана и земеделие на ООН не е известна горна граница на безопасната консумация на фуран. В своето досие двата института определят фурана като „генотоксичен канцероген“, което показва, че той може да има негативни последици дори при изключително ниски нива.
Съдържат ли капсулите за кафе алуминий?
Някои капсули за кафе са направени с алуминий, въпреки че няма доказателства, че това води до замърсяване на кафето. Според изследване на Американското химическо дружество от 2020 г. кафето, приготвено в алуминиеви капсули, не съдържа забележимо по-големи количества алуминий, отколкото кафето, приготвено по други методи.
Френско изследване установява, че макар кафето, приготвено от капсули, да съдържа химически замърсители, техните нива не показват опасност за организма. Не всички капсули обаче съдържат алуминий. Някои от тях са изградени от метал, по-голямата част са пластмасови с капак от алуминиево фолио.
Съществуват твърдения, че капсулите за кафе съдържат и арсен, титан, хром, олово, ванадий и живак. Factcheck.bg не намери доказателства в тяхна подкрепа.
Употребата на капсули за кафе вреди ли на околната среда?
Разделното събиране е предизвикателство и енергоемко поради смесването на различни материали, използвани за създаването на капсулите, и остатъците от органични отпадъци от останалото кафе, които остават на дъното. Статия от Държавния университет в Охайо обяснява:
Съществуват методи за рециклиране на всеки компонент на капсулата. Въпреки че могат да бъдат рециклирани, те често се озовават на сметищата по две съществени икономически причини. Производителят трябва да извърши много задачи с всяка отделна капсула, за да може да рециклира всеки елемент самостоятелно, включително да отстрани алуминиевата капачка, хартиения филтър, утайката от кафе и да отдели и почисти няколкото слоя пластмаса, които съставляват капсулата.
Това е една от причините Хамбург да забрани използването на капсули за кафе в правителствени сгради през 2016 г.
По-голямата част от производителите на кафе твърдят, че част от ангажимента им да бъдат устойчиви е да рециклират изразходваните капсули. Например една известна компания пое ангажимент да гарантира, че 80% от алуминия, използван за производството на всички капсули, се рециклира и използва отново.
Използваните капсули произвеждат много боклук и са скъпи и трудни за рециклиране, което е вредно за околната среда. В момента се търси дългосрочно техническо решение на този проблем.