На второ четене бяха приети промените в Закона на управление на етажната собственост.
Според новоприетите промени, вече кворумът нужен за приемане на решение за основно обновяване на сградата, усвояване на средства от еврофондове или държавен/общински съвет, ще са нужни само 51% от собствениците на идеални части да са съгласни, а не както до сега -67%.
Предвидено е общите събрания да могат да се провеждат смесено- онлайн чрез видеоконференция и присъствено, както и ще има възможност за неприсъствено, но само със ръчно подписана декларация или КЕП.
Ако някое лице притежава повече от 51% идеални части от общите части, то тогава общото присъствие на събранието трябва да е над 75% от представителите на етажната собственост.
Предвижда се и опция за откриване на индивидуални разплащателни сметки, чрез които да се събират разходите за управление и поддръжка. Също така е предвидено, за обект, в който не се пребивава повече от 30 дни в рамките на година да се плаща минимума от таксите за поддръжка, а именно такса за един обитател.
Ще бъде направен и електронен регистър на професионалните управители, сдружения на собствениците и управителните съвети.
За да бъдат прехвърлени правомощията на управителя, на професионален такъв, е ще е нужно мнозинство от над 50% от собствениците на идеалните части и новият управител търговец да бъде регистриран към МРРБ.
Тези промени бяха направени заради изискването на Националния план за възстановяване и устойчивост, който предвижда реформа за улесняване и повишаването на ефективността на инвестиции свързани с енергийната ефективност на многофамилните сгради.
Какви са новите промени
Обнародваните с държавен вестник промени в Закона, ще влизат в сила на части както следва: от 31.12.2023г-01.07.2024г и от 31.12.2024г.
- Разходите за управление и поддръжка могат да се разпределят по три метода, като това се решава с кворум от над 51%.
- поравно, спрямо броя на собствениците, обитателите и членовете на техните домакинства.
- в зависимост от процента на идеалните части
- поравно на всеки самостоятелен обект
- От началото на 2024г. домоуправителят ще е задължен да представя месечен отчет, който ще бъде излаган на информационното табло в сградата.
- Промените за броя на обитателите ще се случват само по писмен път, отправени към домоуправителят, като могат да се подаде заявление, както по писмен, така и по електронен път.
- Общото събрание ще решава, колко ще е възнаграждението на управителят, касиера и контрольора. Те могат да се откажат от него, само ако са собственици на обект в сградата.
- Професионалните домоуправители ще трябва да се регистрират при МРРБ.