Редовното индексиране на заплатите не е нито манна небесна, нито подаяние от шефа. То е легитимна мотивационна възможност, която преди всичко показва израстването на служителя като специалист и също така показва интереса на ръководството да насърчава и задържа такъв служител. Ако обаче сте такъв тип служител, не бива да очаквате инициатива от страна на ръководството, независимо от това колко високо сте оценен. Ако смятате, че се развивате и имате нужда от по-щедро заплащане, трябва сами да започнете този труден, но важен разговор. Ето как най-добре да подходите към деликатния въпрос.
Без намеци
Няма да повярвате, най-добрият начин да поискате увеличение на заплатата е да го кажете лично на мениджъра си с думи през устата. Да, това може да е психологически трудно и изглежда по-лесно да намеквате, но не: първо, никой не може да чете мисли дори с намеци, и второ, това може да се превърне в пасивна агресия. Така че никакви реплики: формулирайте мисълта в текст, издишайте и преминете към преговори. Оттук, между другото, и следващата точка.
Изберете подходящия момент
Заплатата на един ценен служител е важен въпрос, но в една организация от всякакъв калибър има десетки неща, които са значително по-важни. Освен това има рутина, има разпоредби, има сезонни цели за изгаряне – изключително важно е да се вземе предвид всичко това. А също така винаги трябва да се съобразявате с текущия контекст: например, когато финансите на компанията вървят зле, повдигането на въпроса за увеличение на заплатата е най-малкото неуместно, а в краен случай – ще доведе до скандал (и най-вероятно до уволнение).
Освен това не си струва да се обръщате към този въпрос на фирмено парти, в месинджър или просто да нахлуете в офиса без предупреждение. Срещата трябва да бъде насрочена и темата ѝ да бъде обозначена.
Спазвайте командната верига
Дори и в компанията да има свободни отношения и хоризонтално управление, не забравяйте, че ако между вас и изпълнителния директор има още няколко длъжности, едва ли ръководителят на организацията ще се втурне да решава въпроса със заплатата ви, след като му го кажете на сутрешната среща при охладителя на водата. Винаги трябва да се обръщате първо към прекия си ръководител.
Аргументирайте се
„Шефе, време е да ми повишите заплатата“ е лош подход. Подходът „Първото име-първата фамилия, мисля, че съм израснал значително в компетенциите си, защото… и затова, освен това, съм готов да разширя правомощията си, защото… и така е“ е много по-печеливш и от двете страни.
Подгответе предварително аргументите си, формулирайте искането си, направете списък с постиженията за определен период. Спокойно поднесете всичко това на мениджъра и задължително го оставете да помисли – той вероятно ще направи кратка пауза, не бива да изисквате незабавно решение. Помнете, че във вашите отношения той е инвеститорът, а вие – перспективата.
Не трябва да искате повишение на заплатата след лош период от време
Грешките са присъщи на абсолютно всички, дори на най-компетентните и ценни служители. Но след поредица от неуспехи в работата да поискате увеличение на заплатата не е най-добрата идея. Дайте си време да се опомните и да отстраните тези проблеми. Винаги трябва да сте позитивно настроени към момента, в който провеждате разговора за заплатата. Аргументът „Свърших нещо лошо, но след увеличението на заплатата ще се справя по-добре“ е губещ аргумент.
Не позволявайте на емоциите да вземат връх над вас
„Работя усилено за жълти стотинки“, „Не работя на доброволни начала“, „Работя ден и нощ в офиса“ – това не са аргументи. Острите емоционални съждения, на първо място, ще предизвикат защитна реакция от страна на мениджъра, което бързо ще доведе разговора до конфликт.
Вместо това съберете конкретни факти. Конкретно увеличение на продажбите благодарение на вашата работа, повишена лоялност на клиентите с конкретни примери, доказани успехи при изпълнението на допълнителни задължения – всичко това ще повлияе на решението на ръководството много по-успешно, отколкото ярките и цветни епитети за това как не сте съгласни с оценката на работата ви.
Не се позовавайте на нуждите
„Имам ипотека“ не е аргумент. Решението да си купите апартамент е ваше лично, работата и ръководителят нямат нищо общо с него. Същото важи и за всички други подобни примери, отнасящи се до вашите нужди извън работата.
Преценявайте се трезво
Да, никога не можеш да имаш твърде много пари. И все пак първо обективно преценете нивото на своята полезност, компетентност и квалификация и не излизайте извън него. Най-добре е да прецените това в условията на пазара на труда, а не според личните си усещания. Наблюдавайте тематичните ресурси – това ще ви помогне да разберете по-добре каква е средната заплата за специалист на вашето ниво.
Уверете се, че сте взели предвид възможностите на организацията, за която работите. При средна заплата от 1 000 никой никога няма да ви даде заплата от 2 000, дори и това да е пазарната заплата.
Не изнудвайте мениджъра си с оставката си
Не отивайте с нагласата „Намерих по-добър вариант, но ме интересува какво ще ми предложите“. Това веднага поставя мениджъра в изключително неизгодна и неприятна позиция. Да, практиката да се възнаграждава ценен служител с увеличение на заплатата, ако получи покана за друго място, е много разпространена, но е много погрешна тактика да се преминава към изнудване.
И още нещо. Дори ако искането ви не може да бъде изпълнено тук и сега, не трябва да давате воля на емоциите си и да изразявате агресия под каквато и да е форма. Не забравяйте, че преди всичко това са преговори и техният изход може да бъде различен. По-добре е да си направите правилните изводи и да бъдете по-добре подготвени за следващия път. Или обективно да оцените силните си страни и да смените работното си място – това често е много добро решение.