Приличната реколта от домати не е лесна задача. Градинарите смятат тази култура за доста взискателна, тъй като доматите отказват да растат нормално в сенчести места и не могат да понасят преовлажняване. За да отглеждате здрави доматени храсти и след това да събирате от тях не котешки сълзи, а пълни кофи сочни плодове, ще трябва да работите усилено. Въпреки това, дори тази задача става много по-лесна, ако следвате съветите на опитни градинари.
Първи стъпки
Препоръчително е да сеете разсад в самото начало на март, като използвате предварително избрани здрави семена. Междувъзлията на кълновете трябва да са къси, по-добре е да не позволявате на кълновете да се разтягат. Не забравяйте, че най-често кълновете се разтягат поради липса на хранителни вещества и липса на светлина.
За да избегнат проблеми с кълновете, квалифицираните градинари никога не засяват доматите твърде гъсто. Е, ситуацията с осветлението се коригира със специални фитолампи. Когато на разсада се появят поне две истински листа, е време за пикиране на разсада. Не се препоръчва да се забавяте с него.
Прости методи
Долните листа на храстите подлежат на редовно подрязване. Благодарение на тази процедура растението ще получи необходимите количества слънчева светлина и нормална вентилация. В допълнение.
Прави се и процедура за подрязване на така наречените доведени деца, странични издънки, израстващи от пазвите между стъблото на клона и централното стъбло на храста. Заварените деца консумират значително количество енергия, поради което общата плодовитост на храста намалява значително. Подрязването на пасинките осигурява увеличаване на добива на домати.
Поливане и торене
Доматите са влаголюбиви, но не понасят излишната влага, така че трябва да се поливат рядко, но обилно. Обикновено поливането се извършва с топла вода не повече от два пъти седмично. На доматен храст трябва да има най-малко пет литра вода. Обърнете внимание – при поливане листата, цветовете и плодовете на доматите трябва да останат сухи!
Разбира се, торовете за домати могат да бъдат закупени в специализиран магазин. Но рецептите, познати на нашите предци, ще работят също толкова добре. Пепелта, маята и суроватката, използвани като тор, показват отлични резултати. Е, за стимулиране на плододаването би било хубаво да се използва лечение с йод.