По-добре е да не съхранявате банкови карти в колата и да не свързвате данните им с любимите си сайтове. По този начин банковата карта не може да бъде оставена без надзор. Тоест, всички операции по картата трябва да се извършват само в присъствието на собственика и с активното му участие. Така например сервитьорите и касиерите не трябва да отиват някъде с картата, а трябва да бъдат помолени да носят терминал за плащане на масата.
Безскрупулни хора могат да копират или снимат данните на вашата карта.
Също така не трябва да използвате основната карта за плащане на онлайн покупки. За да направите това, по-добре е да вземете отделна дебитна карта и да я заредите точно с необходимата сума за плащане онлайн.
Друг важен съвет при плащане онлайн: не свързвайте банкови карти със сайтове и услуги.
Ако сайтът бъде хакнат или има изтичане на данни, тогава данните за плащането ще попаднат в ръцете на измамници. Освен това, подобно на важни документи, банковите карти не трябва да се съхраняват в колата. Автокрадците вече обръщат внимание преди всичко на тези ценности.
Разбира се, не е нужно да държите лист хартия с ПИН код с картата си, още по-малко да пишете ПИН кода на самата карта.
Ако има няколко банкови карти, тогава всяка трябва да зададе свой ПИН код. В същото време не е необходимо точно да се определят прости комбинации от числа: няма да е трудно за измамниците да изберат опции като „1234“, „0000“ или „1111“.
Също така за сигурността на данните и парите не е необходимо да изпращате снимки на карти или документи в социалните мрежи и месинджърите. Но си струва да свържете насочени известия от банката към вашия смартфон: по този начин можете бързо да разберете, че на картата се извършват транзакции, които собственикът не е извършил, и да я блокирате. Push известията обикновено са безплатни и достъпни на смартфон с банково приложение .
За тези, които имат телефон с бутони, са подходящи SMS известия.
Освен това, за сигурност на вашия смартфон е по-добре да деактивирате показването на известия, когато екранът на устройството е заключен, се казва в съветите. След това, ако мобилният ви телефон бъде изгубен или откраднат, измамниците няма да видят съдържанието на сигналите от банката.