Без спор лютеницата е най-известната зимнина в България. Започваме я още от лятото, веднага когато я приготвим. Традиционната лютеница включва червени чушки, много хора добавят моркови и патладжан. Има вариант да се направи със зелени чушки, което е бялата лютеница малиджано.
Процесът, който е най-популярен включва два етапа
Първо печем и белим чушките, после мелим, пържим, варим, запечатваме. Има обаче и друга стратегия, която не само спестява време, но всъщност за много хора е и най-вкусната лютеница. Сега ще разберете защо и как се прави.
В нашето село я наричаме лютеница на фурна – съставки за една партида
Трябват ви 600 грама червени по-месести чушки, 400 грама домати и поне 2 скилидки чесън, сол и черен пипер на вкус, малко зехтин. По желание сложете моркови и или патладжани.
Ако ще добавяте патладжан, започнете с неговото нарязване и осоляване, за да излезе водата. Чушките се измиват добре под течаща студена вода, изцеждат се от излишната вода и се избърсват с кухненска кърпа. След това ги нарежете на кубчета, по-едри или по-малки по желание, като е важно да премахнете дръжките и семките. Нарежете доматите и ги посолете леко, за да пуснат част от водата си.
Измивате чушките добре със студена вода и ги отцедявате от водата. Аз ги бърша с домакинска хартия. След това ги режа на кубчета, като аз предпочитам да са по-едри, за да се усеща. Премахнете добре семките и дръжките. Изчиствате и нарязвате морковите, ако ще добавяте.
Пълните всичко в голяма и по-дълбока тава. Добавете си сол и черен пипер на вкус, заедно със зехтина
Фурната ви трябва да е загрята на максималната температура. Слагате тавата с лютеницата по средата, покрита с фолио, без да уплътнявате. Трябва да има от къде да излиза парата. Пече се докато лютеницата остане на мазнина, има нужда от 2-3 разбърквания. Времето за приготвяне зависи от нарязването и от водността на съставките. Когато е почти само на мазнина, без вода, махате фолиото и добавяте чесъна. Пече се още 10 минути. Добавете по желание от подправките, за да си го докарате до край.
Ако искате ситно смляна лютеница, след като извадите тавата може да пасирате
Ако се окаже, че е прекалено рядка, може да върнете лютеницата във фурната за още малко. Готовата смес може да се консервира в чисти бурканчета, варени за 15-20 минути. После ги обръщате с капачката надолу.