Докато се носят слухове, че „катастрофалната имплозия“ на борда на изчезналия подводен апарат „Титан“ е можело да бъде избегната, експерт по подводни спортове и приятел на главния изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Ръш разказва, че е чул „пукащи звуци“, докато е бил в кораба по време на подводницата през 2019 г.
Подводницата „Титан“, която трябваше да се спусне на повече от 3600 метра до останките на „Титаник“, изчезна малко след като потегли в неделя, 18 юни, което предизвика огромна издирвателна и спасителна мисия.
Отломки от плавателния съд бяха открити в четвъртък (22 юни) само на 500 метра от носа на „Титаник“, лежащи на морското дъно.
По време на пресконференция в четвъртък контраадмирал Джон Моугър потвърди, че опашният конус на изчезналия подводен кораб „Титан“ също е бил открит близо до останките на „Титаник“.
В последствие стана ясно, че това не е първият случай, в който възникват проблеми с корабите на OceanGate.
Карл Стенли, собственик на Stanley Submarines, обяснява в имейл, получен от The New York Times, че по време на пътуването му с OceanGate през 2019 г. се е чул силен звук на пукване, който е сигнализирал, че има „област от корпуса, която се разрушава“.
Това било второто дълбоко гмуркане на Бахамските острови, след като Ръш направил първата експедиция в „Титан“ самостоятелно, и Стенли си спомнил как чул как петсантиметровите въглеродни влакна, от които бил изграден плавателният съд, „издават пукащи звуци“.
Твърди се, че Ръш е предупредил пътниците, включително и Стенли, по време на второто плаване да бъдат подготвени за това.
Наскоро пред NewsNation Стенли си спомни, че Ръш му е позволил да управлява кораба, като каза: „Той искаше да се чувствам в ръцете на собствената си съдба… знаеше, че на този етап има риск“.
Стенли също така описва, че е можел да се ориентира към по-дълбока вода „по звука на пукането, който ставаше все по-силен“.
„Представете си, че се чупи парче дърво, ако го правите много бавно и контролирано, ще чуете много силно пукане, преди гредата просто да се счупи напълно.“
Стенли обясни как е призовал Ръш да не бърза с разработката и да се увери, че подводницата е безопасна и годна за гмуркане.
В електронното писмо, получено от „Ню Йорк Таймс“, той моли Ръш да забави плановете си за „Титан“, които в крайна сметка са обречени на провал, като пише „Полезно мисловно упражнение тук би било да си представим премахването на променливите величини на инвеститорите, нетърпеливите учени за мисията, вашия екип, жаден за успех, прессъобщенията, които вече обявяват графика за гмуркане това лято.
„Представете си, че този проект се финансира самостоятелно и по ваш график. Бихте ли се замислили дали да заведете десетки други хора на „Титаник“, преди наистина да знаете източника на тези звуци?“
Ръш така и не отговори на имейла.
Ръш рекламира туристическите обиколки на „Титаник“ от 2017 г. и вече е събирал такси от пътниците, които се надяват да се гмуркат и да видят злополучния кораб, потънал през 1912 г. след удар в айсберг.
След като се запознал с човека, който стои зад проучването, преди десет години, Стенли признава: „Вълнувах се от него и вярвах в мисията му“.
Стенли твърди, че Ръш е знаел за рисковете и е извършвал „мониторинг в реално време“ в опит да намали риска и смята, че е знаел кога корпусът ще се „приближи до повреда“.